| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Universal Bus Functions |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | 74ALVTH |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 2.7V |
| Base Product Number | 74ALVTH16601 |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Description | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP |
View Detail Information
Explore similar products
SN74GTL16612DL
SN74ABT162500DL
74ALVCH16269ZQLR
GTLP16T1655MTD
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Universal Bus Functions | Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | 74ALVTH | Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP | Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Voltage - Supply | 2.3V ~ 2.7V |
| Base Product Number | 74ALVTH16601 | Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA | Number of Circuits | 18-Bit |
| Description | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!