| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Multivibrators |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Series | 74HCT |
| Logic Type | Monostable |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Independent Circuits | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Base Product Number | 74HCT423 |
| Description | IC MULTIVIBRATOR 22NS 16SSOP |
View Detail Information
Explore similar products
TC74HC4538AF-ELF
SN74AHC123AMDREPG4
LTC6993IDCB-3#TRPBF
74LVC1G123GM,125
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Multivibrators | Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tube |
| Series | 74HCT | Logic Type | Monostable |
| Supplier Device Package | 16-SSOP | Propagation Delay | 22 ns |
| Mfr | NXP USA Inc. | Independent Circuits | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | Package / Case | 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Schmitt Trigger Input | No | Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA | Base Product Number | 74HCT423 |
| Description | IC MULTIVIBRATOR 22NS 16SSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!