| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Multivibrators |
| Product Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | 74HC |
| Logic Type | Monostable |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Mfr | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Independent Circuits | 2 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Base Product Number | TC74HC4538 |
| Description | IC MULTIVIBRATOR 25NS 16SOP |
View Detail Information
Explore similar products
74HCT423DB,112
SN74AHC123AMDREPG4
LTC6993IDCB-3#TRPBF
74LVC1G123GM,125
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Multivibrators | Product Status | Not For New Designs |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | 74HC | Logic Type | Monostable |
| Supplier Device Package | 14-SOP | Propagation Delay | 25 ns |
| Mfr | Toshiba Semiconductor and Storage | Independent Circuits | 2 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V | Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Schmitt Trigger Input | Yes | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA | Base Product Number | TC74HC4538 |
| Description | IC MULTIVIBRATOR 25NS 16SOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!