| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Parity Generators and Checkers |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LS |
| Logic Type | Parity Generator/Checker |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Base Product Number | 74LS280 |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Number of Circuits | 9-Bit |
| Description | IC PARITY GEN/CHKER 9-BIT 14SOIC |
View Detail Information
Explore similar products
74HC280N,652
74HCT280D,653
CD74ACT280M
SY10E160JZ
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Parity Generators and Checkers | Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74LS | Logic Type | Parity Generator/Checker |
| Supplier Device Package | 14-SOIC | Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Base Product Number | 74LS280 | Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA | Number of Circuits | 9-Bit |
| Description | IC PARITY GEN/CHKER 9-BIT 14SOIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!