| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Shift Registers |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | 74HC |
| Logic Type | Shift Register |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Output Type | Tri-State |
| Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Base Product Number | 74HC595 |
| Description | IC REGISTER/LATCH 8BIT 3ST 16SO |
View Detail Information
Explore similar products
MC74HC597ADG
MC14021BDG
NPIC6C595D-Q100,11
SN74ALS299N
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Shift Registers | Function | Serial to Parallel, Serial |
| Product Status | Active | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Series | 74HC |
| Logic Type | Shift Register | Supplier Device Package | 16-SO |
| Output Type | Tri-State | Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 | Base Product Number | 74HC595 |
| Description | IC REGISTER/LATCH 8BIT 3ST 16SO |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!