| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Type | Bilateral, FET Switches |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | TC7S |
| Supplier Device Package | SMV |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Mfr | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Independent Circuits | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 12V |
| Circuit | 1 x 1:1 |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output High, Low | - |
| Base Product Number | TC7S66 |
| Description | IC BILATERAL SWITCH 1 X 1:1 SMV |
View Detail Information
Explore similar products
PI4MSD5V9546AZYEX
TC7WB66CFK,LF(CT
ADN4612ACPZ
74AUP1G18GW,125
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Logic Signal Switches, Multiplexers, Decoders | Type | Bilateral, FET Switches |
| Product Status | Active | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Series | TC7S |
| Supplier Device Package | SMV | Voltage Supply Source | Single Supply |
| Mfr | Toshiba Semiconductor and Storage | Independent Circuits | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 12V | Circuit | 1 x 1:1 |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Output High, Low | - | Base Product Number | TC7S66 |
| Description | IC BILATERAL SWITCH 1 X 1:1 SMV |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!