| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded CPLDs (Complex Programmable Logic Devices) |
| Number of Macrocells | 72 |
| Product Status | Obsolete |
| Digi-Key Programmable | Verified |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Series | XC9500XL |
| Mfr | AMD |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Voltage Supply - Internal | 3V ~ 3.6V |
| Number of Gates | 1600 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Logic Elements/Blocks | 4 |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of I/O | 34 |
| Base Product Number | XC9572XL |
| Delay Time tpd(1) Max | 10 ns |
| Description | IC CPLD 72MC 10NS 44PLCC |
View Detail Information
Explore similar products
LC4064C-25TN100C
LC4256B-5FTN256AI
LC4512C-5FTN256I
M5LV-512/256-7SAC
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded CPLDs (Complex Programmable Logic Devices) | Number of Macrocells | 72 |
| Product Status | Obsolete | Digi-Key Programmable | Verified |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tube |
| Series | XC9500XL | Mfr | AMD |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) | Voltage Supply - Internal | 3V ~ 3.6V |
| Number of Gates | 1600 | Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Logic Elements/Blocks | 4 | Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) | Number of I/O | 34 |
| Base Product Number | XC9572XL | Delay Time tpd(1) Max | 10 ns |
| Description | IC CPLD 72MC 10NS 44PLCC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!