| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Number of Bits | 14 |
| Product Status | Active |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Differential Output | No |
| Settling Time | 1.5µs |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Data Interface | Parallel |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Voltage - Supply, Analog | -0.2V ~ -0.5V, 11.4V ~ 15.75V |
| Architecture | R-2R, Segmented DAC |
| Voltage - Supply, Digital | -0.2V ~ -0.5V, 11.4V ~ 15.75V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Reference Type | External |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Description | IC DAC 14BIT A-OUT 28SOIC |
View Detail Information
Explore similar products
MAX547ACMH+T
AD7837AR-REEL
MAX5534ETC
LTC2633HTS8-HI12#TRMPBF
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) | Number of Bits | 14 |
| Product Status | Active | DigiKey Programmable | Not Verified |
| Differential Output | No | Settling Time | 1.5µs |
| Package | Bulk | Series | - |
| Data Interface | Parallel | Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Current - Unbuffered | Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Voltage - Supply, Analog | -0.2V ~ -0.5V, 11.4V ~ 15.75V | Architecture | R-2R, Segmented DAC |
| Voltage - Supply, Digital | -0.2V ~ -0.5V, 11.4V ~ 15.75V | Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | Reference Type | External |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) | Description | IC DAC 14BIT A-OUT 28SOIC |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!