Products
Manufacturer of a wide range of products which include LC89058WA-E,TDA7464$,MAX547ACMH+T,etc
MOQ:
Price:
| Description | IC DEMODULATOR 64SQFP |
| Category | Integrated Circuits (ICs)Audio Special Purpose |
| Function | Demodulator |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Series | - |
| Mfr | onsemi |
| Supplier Device Package | 64-SPQFP (10x10), 64-SQFP |
| Applications | Audio Systems |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Channels | 1 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Interface | I²S |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Base Product Number | LC890 |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Audio Special Purpose |
| Function | Audio Tone Processor |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Specifications | Audio Matrix |
| Series | - |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Applications | Signal Mixing |
| Operating Temperature | -10°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Channels | 2 |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 7V ~ 10.2V |
| Base Product Number | TDA7464 |
| Description | IC AUDIO TONE PROCESSOR 44TQFP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Differential Output | No |
| Package / Case | 44-QFP |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 13 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Settling Time | 5µs (Typ) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Architecture | R-2R |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±1 (Max) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| Supplier Device Package | 44-MQFP (10x10) |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Base Product Number | MAX547 |
| Description | IC DAC 13BIT V-OUT 44MQFP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Differential Output | No |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | ±14.25V ~ 15.75V |
| Settling Time | 5µs |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Architecture | R-2R |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Base Product Number | AD7837 |
| Description | IC DAC 12BIT V-OUT 24SOIC |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Number of Bits | 12 |
| Product Status | Active |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Differential Output | No |
| Settling Time | 660µs (Typ) |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Data Interface | Microwire, QSPI, SPI |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Supplier Device Package | 12-TQFN (4x4) |
| Package / Case | 12-WQFN Exposed Pad |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 5.5V |
| Architecture | R-2R |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Reference Type | External |
| INL/DNL (LSB) | ±4, ±0.2 |
| Description | IC DAC 12BIT V-OUT 12TQFN |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Differential Output | No |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Settling Time | 4.7µs (Typ) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Architecture | - |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±1 (Max) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | I²C |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Base Product Number | LTC2633 |
| Description | IC DAC 12BIT V-OUT TSOT23-8 |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Differential Output | Yes |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Settling Time | 2µs (Typ) |
| Package | Tube |
| Architecture | Multiplying DAC |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 38-QFN (5x7) |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | SoftSpan™ |
| Base Product Number | LTC2751 |
| Description | IC DAC 14BIT A-OUT 38QFN |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Differential Output | No |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Settling Time | 20µs |
| Package | Tube |
| Architecture | String DAC |
| INL/DNL (LSB) | ±1.9, ±0.5 |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Data Interface | SPI |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Base Product Number | TLV5616 |
| Description | IC DAC 12BIT V-OUT 8DIP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Number of Bits | 14 |
| Product Status | Active |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Differential Output | No |
| Settling Time | 1.5µs |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Data Interface | Parallel |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Voltage - Supply, Analog | -0.2V ~ -0.5V, 11.4V ~ 15.75V |
| Architecture | R-2R, Segmented DAC |
| Voltage - Supply, Digital | -0.2V ~ -0.5V, 11.4V ~ 15.75V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Reference Type | External |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Description | IC DAC 14BIT A-OUT 28SOIC |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Differential Output | No |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 13 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Settling Time | 20µs (Typ) |
| Package | Tube |
| Architecture | R-2R |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Base Product Number | MAX5132 |
| Description | IC DAC 13BIT V-OUT 16QSOP |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!