| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Differential Output | No |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Settling Time | 20µs |
| Package | Tube |
| Architecture | String DAC |
| INL/DNL (LSB) | ±1.9, ±0.5 |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Data Interface | SPI |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Base Product Number | TLV5616 |
| Description | IC DAC 12BIT V-OUT 8DIP |
View Detail Information
Explore similar products
MAX547ACMH+T
AD7837AR-REEL
MAX5534ETC
LTC2633HTS8-HI12#TRMPBF
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) | Differential Output | No |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified | Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 1 | Output Type | Voltage - Buffered |
| Reference Type | External | Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Settling Time | 20µs | Package | Tube |
| Architecture | String DAC | INL/DNL (LSB) | ±1.9, ±0.5 |
| Product Status | Active | Mounting Type | Through Hole |
| Data Interface | SPI | Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP | Mfr | Texas Instruments |
| Series | - | Base Product Number | TLV5616 |
| Description | IC DAC 12BIT V-OUT 8DIP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!