| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) |
| Differential Output | Yes |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Settling Time | 2µs (Typ) |
| Package | Tube |
| Architecture | Multiplying DAC |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 38-QFN (5x7) |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | SoftSpan™ |
| Base Product Number | LTC2751 |
| Description | IC DAC 14BIT A-OUT 38QFN |
View Detail Information
Explore similar products
MAX547ACMH+T
AD7837AR-REEL
MAX5534ETC
LTC2633HTS8-HI12#TRMPBF
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Digital to Analog Converters (DAC) | Differential Output | Yes |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| DigiKey Programmable | Not Verified | Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 1 | Output Type | Current - Unbuffered |
| Reference Type | External | Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Settling Time | 2µs (Typ) | Package | Tube |
| Architecture | Multiplying DAC | INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Product Status | Active | Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Parallel | Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 38-QFN (5x7) | Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | SoftSpan™ | Base Product Number | LTC2751 |
| Description | IC DAC 14BIT A-OUT 38QFN |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!