| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors) |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Product Status | Obsolete |
| On-Chip RAM | 56kB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Series | TMS320DM3x, DaVinci™ |
| Clock Rate | 135MHz |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V |
| Supplier Device Package | 337-BGA (13x13) |
| Mfr | Texas Instruments |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TC) |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Interface | ASP, I²C, SPI, UART, USB |
| Voltage - Core | 1.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (8kB) |
| Base Product Number | DM355S |
| Description | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA |
View Detail Information
Explore similar products
ADSP-2185MKST-300
ADSP-BF512KSWZ-4
TNETV1644ZDU6
TMS320C6416TBZLZA6
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors) | Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| Product Status | Obsolete | On-Chip RAM | 56kB |
| Mounting Type | Surface Mount | Package | Tray |
| Series | TMS320DM3x, DaVinci™ | Clock Rate | 135MHz |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V | Supplier Device Package | 337-BGA (13x13) |
| Mfr | Texas Instruments | Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TC) |
| Package / Case | 337-LFBGA | Interface | ASP, I²C, SPI, UART, USB |
| Voltage - Core | 1.30V | Non-Volatile Memory | ROM (8kB) |
| Base Product Number | DM355S | Description | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!