| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog Front End (AFE) |
| Number of Bits | 24 |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Series | - |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Power (Watts) | 125 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Base Product Number | AD7730 |
| Description | IC AFE 1 CHAN 24BIT 24TSSOP |
View Detail Information
Explore similar products
WM8231GEFL/V
VSP01M01ZWDR
AD9878BST
AFE4405YZR
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog Front End (AFE) | Number of Bits | 24 |
| Product Status | Active | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Series | - |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP | Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Mfr | Analog Devices Inc. | Power (Watts) | 125 mW |
| Number of Channels | 1 | Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Voltage - Supply, Analog | 5V | Base Product Number | AD7730 |
| Description | IC AFE 1 CHAN 24BIT 24TSSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!