| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Input Type | Single Ended |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.25V |
| Package | Tube |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Not For New Designs |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Base Product Number | ADC128S102 |
| Description | IC ADC 12BIT SAR 16TSSOP |
View Detail Information
Explore similar products
AD7660ASTZ
MAX1083AEUE+
MAX11618EEE+T
ADS7883SDBVR
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) | Number of Inputs | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | Input Type | Single Ended |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M | Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC | Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.25V |
| Package | Tube | Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 | Architecture | SAR |
| Product Status | Not For New Designs | Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Data Interface | SPI, DSP |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V | Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Mfr | Texas Instruments | Series | - |
| Base Product Number | ADC128S102 | Description | IC ADC 12BIT SAR 16TSSOP |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!