Products
Manufacturer of a wide range of products which include LC89058WA-E,TDA7464$,AD7660ASTZ,etc
MOQ:
Price:
| Description | IC DEMODULATOR 64SQFP |
| Category | Integrated Circuits (ICs)Audio Special Purpose |
| Function | Demodulator |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Series | - |
| Mfr | onsemi |
| Supplier Device Package | 64-SPQFP (10x10), 64-SQFP |
| Applications | Audio Systems |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Channels | 1 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Interface | I²S |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Base Product Number | LC890 |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Audio Special Purpose |
| Function | Audio Tone Processor |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Specifications | Audio Matrix |
| Series | - |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Applications | Signal Mixing |
| Operating Temperature | -10°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Channels | 2 |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 7V ~ 10.2V |
| Base Product Number | TDA7464 |
| Description | IC AUDIO TONE PROCESSOR 44TQFP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Type | Pseudo-Differential |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Package | Tray |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Active |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, Parallel, DSP |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | PulSAR® |
| Base Product Number | AD7660 |
| Description | IC ADC 16BIT SAR 48LQFP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 2, 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Type | Pseudo-Differential, Single Ended |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 300k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Package | Tube |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Active |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Base Product Number | MAX1083 |
| Description | IC ADC 10BIT SAR 16TSSOP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Input Type | Single Ended |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.25V |
| Package | Tube |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Not For New Designs |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Base Product Number | ADC128S102 |
| Description | IC ADC 12BIT SAR 16TSSOP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Type | Single Ended |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 300k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Active |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Base Product Number | MAX11618 |
| Description | IC ADC 10BIT SAR 16QSOP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Type | Single Ended |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | 3M |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Active |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Base Product Number | ADS7883 |
| Description | IC ADC 12BIT SAR SOT23-6 |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Type | Single Ended |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.25V |
| Package | Tube |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Active |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Base Product Number | AD7495 |
| Description | IC ADC 12BIT SAR 8MSOP |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Input Type | Single Ended |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 188.9k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Reference Type | Supply |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Active |
| Features | Selectable Address |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | I²C |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Base Product Number | ADC101C027 |
| Description | IC ADC 10BIT SAR TSOT23-6 |
MOQ:
Price:
| Category | Integrated Circuits (ICs) Data Acquisition Analog to Digital Converters (ADC) |
| Number of Inputs | 6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Type | Differential |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Number of A/D Converters | 6 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Package | Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Architecture | SAR |
| Product Status | Active |
| Features | Selectable Address, Simultaneous Sampling |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | Parallel |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Base Product Number | ADS8364 |
| Description | IC ADC 16BIT SAR 64TQFP |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!