| Category | Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks |
| Product Status | Active |
| Features | Leap Year, NVSRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Bulk |
| Series | - |
| Current - Timekeeping (Max) | 7mA @ 3.3V |
| Package / Case | 34-PowerCap™ Module |
| Supplier Device Package | 34-PowerCap Module |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Memory Size | 32KB |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 3.63V |
| Voltage - Supply, Battery | 3V |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Interface | Parallel |
| Type | Phantom Time Chip |
| Base Product Number | DS1244 |
View Detail Information
Explore similar products
X1226V8IT2
ISL12028IVZ
M41T83RQA6F
X1228V14IZ-2.7
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks | Product Status | Active |
| Features | Leap Year, NVSRAM | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Bulk | Series | - |
| Current - Timekeeping (Max) | 7mA @ 3.3V | Package / Case | 34-PowerCap™ Module |
| Supplier Device Package | 34-PowerCap Module | Date Format | YY-MM-DD-dd |
| DigiKey Programmable | Not Verified | Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | Memory Size | 32KB |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 3.63V | Voltage - Supply, Battery | 3V |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) | Interface | Parallel |
| Type | Phantom Time Chip | Base Product Number | DS1244 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!