| Category | Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks |
| Product Status | Obsolete |
| Features | Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Current - Timekeeping (Max) | 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Base Product Number | X1228 |
View Detail Information
Explore similar products
DS1244WP-120+
X1226V8IT2
ISL12028IVZ
M41T83RQA6F
Product Specification
| Category | Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Real Time Clocks | Product Status | Obsolete |
| Features | Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube | Series | - |
| Current - Timekeeping (Max) | 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V | Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP | Date Format | YY-MM-DD-dd |
| DigiKey Programmable | Not Verified | Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V | Voltage - Supply, Battery | 1.8V ~ 5.5V |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) | Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar | Base Product Number | X1228 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!