China INOVANCE MD500T15GB VFD for EV factory
  1. China INOVANCE MD500T15GB VFD for EV factory
INOVANCE MD500T15GB VFD for EV factory
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Delivery Time 5-8days
Packaging Details pieces
Condition New Original with Sealed
Processortype Microprocessor-based
Points 40 (24DI+16DO)
Powerconsumption Varies by model, typically 10-50W
Warrantyperiod 1 to 3 years
Output Points 20
Soft Stop Time 0 to 60 seconds adjustable
Output Frequency 0-400 Hz
Material Stainless steel, Plastic, Aluminum
Communicationprotocols Modbus, Profibus, Ethernet/IP, CANopen
Input Points 36 points.
Programminglanguage Ladder Logic, Structured Text
Output Typt Relay
Integrationcapability SCADA, HMI, MES Systems
Display Type LCD or LED display
Brand Name Inovance
Model Number MD500T15GB
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T Delivery Time 5-8days
Packaging Details pieces Condition New Original with Sealed
Processortype Microprocessor-based Points 40 (24DI+16DO)
Powerconsumption Varies by model, typically 10-50W Warrantyperiod 1 to 3 years
Output Points 20 Soft Stop Time 0 to 60 seconds adjustable
Output Frequency 0-400 Hz Material Stainless steel, Plastic, Aluminum
Communicationprotocols Modbus, Profibus, Ethernet/IP, CANopen Input Points 36 points.
Programminglanguage Ladder Logic, Structured Text Output Typt Relay
Integrationcapability SCADA, HMI, MES Systems Display Type LCD or LED display
Brand Name Inovance Model Number MD500T15GB
Place of Origin China
High Light INOVANCE MD500T15GB VFDVFD for EV factoryVariable Frequency Drive with warranty
  • Open loop V/f & sensorless vector control
  • Closed loop FVC control
  • Starting torque
    • 150% at 0.25 Hz for SVC
    • 180% at 0 Hz for FVC
  • Automatic torque boost
  • Slip compensation
  • Communications options:
    • Modbus-RTU
    • PROFIBUS-DP
    • PROFINET
    • CANopen
    • CANlink
  • Simplified parameters for easy start-up
  • 4-independent S-ramps
  • Flexible programmable I/O connection
  • User programmable function
  • Variable DC injection braking
  • Comprehensive trip diagnostics
  • Output frequency 500 Hz