China ABB ACS550-01-125A-4 Frequency Converter 125A 380V IP21 Reliable 11 KW 3 Phase
  1. China ABB ACS550-01-125A-4 Frequency Converter 125A 380V IP21 Reliable 11 KW 3 Phase
  2. China ABB ACS550-01-125A-4 Frequency Converter 125A 380V IP21 Reliable 11 KW 3 Phase
  3. China ABB ACS550-01-125A-4 Frequency Converter 125A 380V IP21 Reliable 11 KW 3 Phase
ABB ACS550-01-125A-4 Frequency Converter 125A 380V IP21 Reliable 11 KW 3 Phase
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Delivery Time 5-8days
Packaging Details pieces
Soft Stop Time 0.1 to 60 seconds
Ip Rating IP30 to IP67
Input Frequency 50/60 Hz
Points 40 (24DI+16DO)
Expandability Modular with expansion modules
Mounting Type Wall-mounted or panel-mounted
Point 14 (8DI+6DO)
Controlmethod Pulse Width Modulation (PWM)
Inputfrequency 50/60 Hz
Programminglanguage Ladder Logic, Structured Text
Frequencyrange 0 to 400 Hz
Function Automates industrial processes
Output Type Digital and Analog Outputs
Display Type LED or LCD display
Operating Temperature -10°C to 50°C
Brand Name ABB
Model Number ACS550-01-125A-4
Place of Origin china
Product Specification
Payment Terms T/T Delivery Time 5-8days
Packaging Details pieces Soft Stop Time 0.1 to 60 seconds
Ip Rating IP30 to IP67 Input Frequency 50/60 Hz
Points 40 (24DI+16DO) Expandability Modular with expansion modules
Mounting Type Wall-mounted or panel-mounted Point 14 (8DI+6DO)
Controlmethod Pulse Width Modulation (PWM) Inputfrequency 50/60 Hz
Programminglanguage Ladder Logic, Structured Text Frequencyrange 0 to 400 Hz
Function Automates industrial processes Output Type Digital and Analog Outputs
Display Type LED or LCD display Operating Temperature -10°C to 50°C
Brand Name ABB Model Number ACS550-01-125A-4
Place of Origin china
High Light ABB ACS550-01-125A-4 VFD3 Phase VFDFrequency Converter 125A
ABB ACS550-01-125A-4 Frequency Converter
125A, 380V, IP21 rated reliable 11 kW 3-phase Variable Frequency Drive (VFD)
Product Identification
Global Commercial Alias:
ACS550-01-125A-4
Product ID:
3ABD68589657
ABB Type Designation:
ACS550-01-125A-4
Technical Specifications
Number of Phases:
3-phase
Degree of Protection:
IP21
Enclosure Type NEMA:
Type1
Frequency Range:
47.5 ... 63 Hz
Frame Size:
R5
Input Voltage:
380 … 480 V
Mounting Type:
Wall-mounted
Output Current (Normal Use):
125 A
Output Current (Heavy-Duty):
87 A
Output Power (Normal Use):
55 kW
Output Power (Heavy-Duty):
45 kW
Efficiency Level:
IE2
Physical Dimensions
Net Weight:
45 kg
Net Dimensions (L*W*H):
814 * 315 * 306 mm
Package Dimensions (L*W*H):
830 * 335 * 450 mm
Efficiency Performance (IEC61800-9-2)
Operating Point
Frequency / Current
Absolute Loss Relative Loss Efficiency
0 / 25 % 480 W 0.6 % 90.8 %
0 / 50 % 679 W 0.8 % 93.0 %
0 / 100 % 1303 W 1.5 % 93.2 %
50 / 25 % 525 W 0.6 % 94.9 %
50 / 50 % 777 W 0.9 % 96.0 %
50 / 100 % 1529 W 1.8 % 96.1 %
90 / 50 % 893 W 1.0 % 97.4 %
90 / 100 % 1932 W 2.2 % 97.2 %