China MITSUBISHI FR-A740-7.5K-CHT Inverter FR-A700 Series Frequency Converter in Good
  1. China MITSUBISHI FR-A740-7.5K-CHT Inverter FR-A700 Series Frequency Converter in Good
  2. China MITSUBISHI FR-A740-7.5K-CHT Inverter FR-A700 Series Frequency Converter in Good
  3. China MITSUBISHI FR-A740-7.5K-CHT Inverter FR-A700 Series Frequency Converter in Good
MITSUBISHI FR-A740-7.5K-CHT Inverter FR-A700 Series Frequency Converter in Good
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Delivery Time 5-8days
Packaging Details pieces
Industry Manufacturing
Operatingtemperaturerange -10°C to 50°C
Userinterface HMI Touchscreen / Software Interface
Expansioncapability Modular expansion supported
Coolingmethod Air-cooled or liquid-cooled
Actual Value Negotiabled price
Part No E-03B
Powerrating 0.5 kW to 1000 kW (varies by model)
Communicationprotocols Modbus, Profibus, Ethernet/IP, CANopen
Igbt Infineon,Renesas
Harmonic Distortion < 5% with optional filters
Scalability Modular expansion supported
Memory 50 KB
Output Type Digital and Analog Outputs
Brand Name MITSUBISHI
Model Number FR-A740-7.5K-CHT
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T Delivery Time 5-8days
Packaging Details pieces Industry Manufacturing
Operatingtemperaturerange -10°C to 50°C Userinterface HMI Touchscreen / Software Interface
Expansioncapability Modular expansion supported Coolingmethod Air-cooled or liquid-cooled
Actual Value Negotiabled price Part No E-03B
Powerrating 0.5 kW to 1000 kW (varies by model) Communicationprotocols Modbus, Profibus, Ethernet/IP, CANopen
Operating Temperature Range -10°C to 50°C Igbt Infineon,Renesas
Harmonic Distortion < 5% with optional filters Scalability Modular expansion supported
Memory 50 KB Output Type Digital and Analog Outputs
Brand Name MITSUBISHI Model Number FR-A740-7.5K-CHT
Place of Origin China
MITSUBISHI FR-A740-7.5K-CHT Frequency Converter
Product Overview
New and Sealed - In Good Condition
Technical Specifications
Manufacturer Mitsubishi Electric
Product Number FR-A740-0.75K-CHT
Product Series Inverter FR-A700 Series
Voltage Class Three-phase 400V
Inverter Capacity 7.5 kW
Motor Output 0.75 kW