Products
Manufacturer of a wide range of products which include 3J-11J Size Range Gear Rubber Coupling with 80-98 Shore A Hardness and 12-55Mpa,Customizable Rubber Coupling Spider with OD78mm x ID31mm x T18mm Dimensions and,Braided Silicon...
MOQ: 10pieces
Price: Negotiation
| Payment Terms | T/T,L/C,Paypal,Western Union |
| Supply Ability | 10000kgs per month |
| Delivery Time | 10 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in cartons |
| Material | NBR, CSM/SBR, polyurethane |
| Color | black, red |
| tensile strength | 12-55Mpa |
| hardness | 80-98shore A |
| elongation | 350% |
| density | 1.25g/cm3 |
| size | 3J, 4J, 5J, 6J, 7J, 8J, 9J, 10J, 11J |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A2006 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pieces
Price: USD10.00
| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union, |
| Supply Ability | 100000kgs/month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment |
| Packaging Details | Packing in bags and cartons |
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Application | Insert to Metal Coupling |
| Type | OMT R42-132 |
| Packing | in cartons |
| Surface | smooth |
| Max Torque | 4 N.m |
| Ozone Resistance | Good |
| Tensile Strength | 20Mpa |
| Uv Resistance | Good |
| Standard Or Nonstandard | Standard |
| Durability | High |
| Hardness | 70-80 Shore A |
| Abrasion Resistance | High |
| Shape | Coupling |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Oil Resistance | Good |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A2006 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 20kgs
Price: USD10.00/kg
| Payment Terms | L/C,,D/P,T/T,Western Union, |
| Supply Ability | 100000kgs/month |
| Delivery Time | 7-15days |
| Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Material | Silicone |
| Insert | Polyester |
| Quality | Nothing Smell |
| Color | Transparent |
| Hardness | Shore A 60 |
| name | customized pressurized braided silicone hose , silicone tube extrusion |
| Resistant | 18-25KV/mm |
| Produced | extrude or cutting |
| Process | Extrusion |
| Elongation | 400% - 600% |
| Temperature | -40^C ~ +260^C |
| Wall Thickness | 3-4mm |
| Reinforced | insert 1-4PLY fabric |
| App | for industrial roller |
| Rohs Compliant | Yes |
| Outer Diameter | 3mm-55mm |
| Density | 1.2g/cm³ |
| Surface | Smooth |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 20kgs
Price: USD3-15.00/kg
| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union,,D/P |
| Supply Ability | 10000kgs/month |
| Delivery Time | 7-15days |
| Packaging Details | Packing in rolls, cartons and pallets |
| Name | Silicone Tube |
| Keyword | Silicone Profile |
| Material | Fume Silicone |
| Application | For Corona Roller |
| Color | Red, Orange, Translucent |
| Hardness | 60-70SH A |
| Elongation | 700% |
| Elongation At Break | 300-600% |
| Shape | Tube |
| Cured | platinum cured |
| Resistance | High temperature, UV, Ozone, Chemicals |
| Fda Compliance | Yes |
| Temperature Range | -60°C to +200°C |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Tear Resistance | 25-35 kN/m |
| Inside Diameter | 5-32mm |
| Lead Time | 7-15 Days |
| Rohs Compliant | Yes |
| Quality | high tear resistant |
| Compression Set | 35% |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 20kgs
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,Paypal |
| Supply Ability | 100000m per month |
| Delivery Time | 10-15days |
| Packaging Details | packing in bag |
| Temperature Range | -60°C - +250°C |
| Process | Extrusion |
| OEM/ODM | Available |
| MOQ | 1 Piece |
| Packaging | Carton, Pallet, Etc. |
| Surface | Smooth |
| Size | Customized |
| Color | Transparent, Translucent, Dark Red, Orange, Black, Milk White, Blue, Grey Etc. |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10m
Price: USD2.00
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,Paypal, |
| Delivery Time | 10 working days after recieved your payment |
| Packaging Details | 100000m per month |
| Material | virgin silicone+polyester |
| Quality | food grade without smell |
| Working temperature | -30℃-+250℃ |
| Working Press | 10kgs |
| Inside Diameter | 5-32mm |
| Outside Diameter | 6-42mm |
| Tensile Strength | 6.5Mpa |
| Hardness | Shore A 50-80 |
| Color | Transparent |
| Density | 1.2g/cm³ |
| Shape | Tube |
| Wall Thickness | 1mm-5mm |
| Working Temperature | -60°C - +260°C |
| Features | Flexible, Non-toxic, Odorless |
| Cured | platinum cured |
| Reinforce | polyester braid reinforced |
| Outer Diameter | 3mm-60mm |
| Oem Odm | Available |
| Temperature Range | -60°C to 200°C |
| Compression Set | 35% |
| Surface | Smooth |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 20kgs
Price: Negotation
| Payment Terms | T/T,L/C,Paypal,Western Union,D/P |
| Supply Ability | 10000kgs per month |
| Delivery Time | 10-20 working day after recieveed your payment |
| Packaging Details | packed in rolls and pallets |
| Material | silicone sponge rubber |
| Color | Dark Red, Milk White, Grey, Black |
| Surface | Smooth Shin |
| Tensile Strength | 100-200psi |
| Hardness | Shore A 10-40 |
| Elongation | 100% |
| Density | 0.5-0.9g/cm3 |
| Size | Build Mould as Per The Buyer's Drawing |
| Backing Adhesive | Agreed |
| Rohs Compliant | Yes |
| Products | Silicone sponge cord |
| Uniform Heating | Maximum 220℃ |
| Flexibility | High |
| Lead Time | 7-15 Days |
| Rohs Compliance | Yes |
| Production | Mold Extrude |
| Elongation At Break | 100% |
| Produced | extrude or cutting |
| Temperature Range | -60°C to 200°C |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1002 |
| Certification | ROHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 20kgs
Price: USD4.00-15.00 per kg
| Payment Terms | L/C,D/P,T/T,Western Union,,Paypal,Alipay,Wechat |
| Supply Ability | 100000kgs/month |
| Delivery Time | 7-15days |
| Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Material | Silicone |
| Quality | Platinum Cured |
| Color | Transparent |
| Hardness | Shore A 40-80 |
| Tensile Strength | 7.5Mpa |
| Elongation | 700% |
| Density | 1.25g/cm3 |
| Tear Strength | 26N/mm |
| Size | as per the buyer's sample or drawing |
| Customization | Size, Color, Hardness, Length, Printing |
| Rohs Compliant | Yes |
| Shape | Tube |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Working Press | 0.3-0.9Mpa |
| Wall Thickness | 1mm - 5mm |
| Inner Diameter | 1mm-50mm |
| Temperature Range | -60°C to +200°C |
| Keyword | Silicone Hose |
| Insert | Polyester |
| Brand Name | 3A Rubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 20kgs
Price: USD3-15.00/kg
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,,D/P |
| Delivery Time | 10-15days |
| Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Supply Ability | 1000000kgs/month |
| Material | Silicone |
| Hardness | 50, 60, 70, 80+/-5shore A |
| Shape | Tube |
| Size | Customized |
| OEM/ODM | Available |
| Packaging | Carton, Pallet, Etc. |
| Process | Extrusion |
| Temperature Range | -60°C - +250°C |
| Keyword | Silicone Hose |
| Elongation | 400%-600% |
| Insert | Polyester |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Elongation At Break | 300-600% |
| Certifications | FDA, RoHS, REACH |
| Temperature | -40^C ~ +260^C |
| Lead Time | 7-15 Days |
| Inner Diameter | 1mm-50mm |
| Diameter | 1mm-50mm |
| Outside Diameter | 6-42mm |
| Surface | Smooth |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO9001 |
MOQ: 20kgs
Price: USD3-15.00/kg
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,,D/P |
| Delivery Time | 10-15days |
| Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Supply Ability | 1000000kgs/month |
| Surface | Smooth |
| Material | Silicone |
| Size | Customized |
| Color | Transparent, Translucent, Dark Red, Orange, Black, Milk White, Blue, Grey Etc. |
| Temperature Range | -60°C - +250°C |
| Process | Extrusion |
| Shape | Tube |
| Lead Time | 7-15 Days |
| Compression Set | 35% |
| Hardness | Shore A 40-80 |
| Features | Flexible, Non-toxic, Odorless, High and Low Temperature Resistance, Chemical Resistance, UV Resistance, Electrical Insulation |
| Quality | Industrial Grade |
| Inside Diameter | 5-32mm |
| Tensile Strength | 7-12 MPa |
| Reinforce | polyester braid reinforced |
| Working Press | 0.3-0.9Mpa |
| Tolerance | ±0.1mm |
| Outer Diameter | 3mm-55mm |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO9001 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!