| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,Paypal,D/P |
| Supply Ability | 100000kgs per month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment |
| Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Application | Medical, Food and Beverage, Industrial |
| Quality | high tear resistant |
| Material | Silicone |
| Hardness | 60-70shore A |
| Elongation | 350% |
| Density | 1.25g/cm³ |
| Working Temperature | -60℃-+260℃(moment 300℃) |
| Resistant | 18-25KV/mm |
| Wall Thickness | 0.5mm-5mm |
| Color | Transparent |
| Tear Strength | 20-40 N/mm |
| Certifications | FDA, RoHS, REACH |
| Tensile Strength | 7-12 MPa |
| Inside Diameter | 2-350mm |
| Abrasion Resistance | Good |
| Surface | Smooth |
| Keyword | Silicone Hose |
| Lead Time | 7-15 Days |
| Uv Resistance | Excellent |
| Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1003 |
| Certification | RoHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Food Grade Silicone Hose 5-32mm ID -30 to 250C
Translucent Food Grade Silicone Hose 1-50mm ID 200°C Resistant
High Tear Resistant Silicone Tube and Sleeve for Corona Roller with 18-25KV/mm
Translucent Silicone Extrusion Cord 1-50mm Diameter FDA RoHS Certified
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,Paypal,D/P | Supply Ability | 100000kgs per month |
| Delivery Time | 7-15days after receive the buyer's payment | Packaging Details | packing in rolls, cartons and pallets |
| Application | Medical, Food and Beverage, Industrial | Quality | high tear resistant |
| Material | Silicone | Hardness | 60-70shore A |
| Elongation | 350% | Density | 1.25g/cm³ |
| Working Temperature | -60℃-+260℃(moment 300℃) | Resistant | 18-25KV/mm |
| Wall Thickness | 0.5mm-5mm | Color | Transparent |
| Tear Strength | 20-40 N/mm | Certifications | FDA, RoHS, REACH |
| Tensile Strength | 7-12 MPa | Inside Diameter | 2-350mm |
| Abrasion Resistance | Good | Surface | Smooth |
| Keyword | Silicone Hose | Lead Time | 7-15 Days |
| Uv Resistance | Excellent | Brand Name | 3Arubber |
| Model Number | 3A1003 | Certification | RoHS/FCC/SGS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | flexible silicone tubing ,silicone rubber pipe | ||
| Material | 100% virgin silicone from Germany Silicone |
|---|---|
| Color | Orange, dark red, black, etc. |
| Tensile Strength | 8-12 Mpa |
| Hardness | 60-70 shore A |
| Elongation | 400%-720% |
| Density | 1.25 g/cm³ |
| Working Temperature | -60°C to +250°C |
| Voltage Resistance | 18-25 KV/mm |
| Wall Thickness | 3.0 mm, 4.0 mm |
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
2000000-5000000
Employee Number:
800~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex... We are a professional supplier and exporter of high quality rubber and plastic products with reasonable price in China. We can help you supply all kinds of rubber and plastic products with professional products and services under reasonable & competitive price. We are designing, producing and ex...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!