| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Diameter | 203mm (Opt. 250mm) |
| Speed | 0–1400rpm, stepless speed |
| Power | 750W |
| Voltage | AC220V/50Hz/1Ph |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-811 |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Water Cooling Metallographic Abrasive Belt Grinding Machine 1400rpm CE Certified
Durable Metallographical Grinding and Polishing Machine Waterproof Silicon
Metallographic Grinding and Polishing Machine Stepless Speed 50-1000rpm for
XGrind-304 Metallographic Polishing Machine with Double Disc 203mm Fixed Speed
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| Diameter | 203mm (Opt. 250mm) | Speed | 0–1400rpm, stepless speed |
| Power | 750W | Voltage | AC220V/50Hz/1Ph |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | iGrind-811 |
| Certification | Place of Origin | ||
| High Light | metallographic polishing machine ,double disc polishing machine | ||
Single Disc Diameter
203mm Stepless Speed Sample Polishing Machine with Water Cooling
Brief Introduction:
The iGrind-811 metallographic sample grinding and polishing machine is a single-disc benchtop unit with freely selectable rotation direction for the grinding and polishing discs.
Equipped with a microprocessor control system, it allows independent operation of the grinding and polishing processes by simply changing the metallographic abrasive papers and polishing cloths, thereby enhancing its versatility.
The machine features smooth rotation, high safety and reliability, a compact design, and low noise; it is also fitted with a water-cooling system that cools the specimen during grinding to prevent overheating and subsequent damage to the metallographic structure.
iGrind-811 is an ideal sample-preparation instrument for industrial enterprises, research institutions, and laboratory settings in colleges and universities.
Technical Specifications:
| Grinding and polishing disc diameter | φ203mm |
| Polishing pad rotational speed | 0–1400 r/min (stepless speed variation) |
| Grinding and polishing pad steering | Adjustable clockwise and counterclockwise |
| Machine power | Single-phase AC 220V 50Hz |
| Input Power | 0.75KW |
| External dimensions | 595×785×320mm |
| Net weight | 40kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!