Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,Single Disc Automat...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Disc Diameter | 250mm (Optional 300mm) |
| Rotation Speed | Stepless 100-1000rpm |
| Sample Dia. | 30mm, (Optional 45mm, 22mm) |
| Sample Qty | Max 6pcs Specimens |
| Pressure | Single pneumatic pressure |
| Time Setting | 0-999min |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-426P |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iGrind-844S | Double disc, Diameter 250mm |
| Sample qty | 6pcs, diameter 30mm |
| polishing head | touch screen, can set program |
| cooling type | water cooling and abrasive-flushing nozzles |
| structure | ABS housing and stainless-steel components |
| rotation speed | 0–1000rpm, with an adjustment step 20rpm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-844S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Water cooling | to prevent damage to the metallographic structure due to overheating |
| Rotate Speed | 50-1000r/min (stepless speed) |
| Disc Qty | Double Disc, diameter 203mm |
| Features | stable rotation, low noise, convenient operation |
| Power supply | Voltage: 220V Frequency: 50HZ, 550W |
| Rotation Direction | Clockwise and anticlockwise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | MP-2B |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Diameter | Disc Diameter φ250mm |
| Speed | 150rpm, 300rpm, 600rpm, and 800rpm |
| Power Supply | AC220V/50Hz/1Ph |
| Motor | Motor Consumption 550W |
| Control Panel | Touch Screen |
| Disc Qty | Double Disc |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | XGrind-312 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Diameter | 203mm (Opt. 250mm) |
| Speed | 0–1400rpm, stepless speed |
| Power | 750W |
| Voltage | AC220V/50Hz/1Ph |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-811 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iGrind-843S | Double disc, Diameter 250mm |
| Sample qty | 6pcs, diameter 30mm |
| Stepless speed | 50–1000rpm, fixed 150rpm and 300rpm |
| spray nozzle | to continuously flush away abrasive particles |
| rigid structure | ABS housing and stainless-steel standard components |
| Features | smooth operation, high safety and reliability, low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-843S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iGrind-844A | Single disc, Φ250mm |
| Sample qty | 6pcs, diameter 30mm |
| polishing head | Touch screen |
| air pressure | Greater than 0.35Mpa |
| programs | Can store 256 sets of programs |
| Central Force | 20–200 newtons (N) |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-844A |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Roller | Roller center 255mm |
| Dimension | Band width 100mm, length 920 mm |
| Speed | Rotation Speed 1400rpm |
| Surface | Surface Speed 768m/min |
| Cooling | Water Cooling |
| Application | metallographic testing and spetrum lab |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-868 |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!