| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Cut Mode | chop-cutting, pulse cutting |
| Y-Axis Travel | 240mm |
| Feed Speed | 0.03-0.5mm/s |
| Cut Diameter | 110mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-860 |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Touch Controller Automatic PCB Cutting Machine 500rpm-3000rpm With Max Section
Water Cooling Manual Metallographic Abrasive Cutting Machine Section Diameter
Automatic Precision Sample Abrasive Cutting Machine with Cooling System for
Multifunctional Manual Metallographic Sample Cutting Equipment Max Section
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| Cut Mode | chop-cutting, pulse cutting | Y-Axis Travel | 240mm |
| Feed Speed | 0.03-0.5mm/s | Cut Diameter | 110mm |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | iCut-860 |
| Certification | Place of Origin | ||
| High Light | 110mm Metallographic Cutting Machine ,Metallographic Cutting Machine 5KW | ||
High Reliability Cut Diameter 110mm Automatic Metallographic Cutting Machine with LCD Controller
Download Technical Data: iqualitrol Cutting Machine iCut-860
Brief Introduction:
The iCut-860 is a large, upright metallographic cutting machine designed in accordance with safety and environmental protection principles.
iCut-860 is used for cutting specimens of various metals, rocks, ceramics, and other non-metallic materials, meeting the sample preparation requirements for metallographic and petrographic microstructural analysis.
The entire unit comprises cutting, cooling, illumination, and cleaning systems, offering stable operation, low noise, simple handling, and high safety and reliability—making it an essential piece of equipment for preparing solid-material specimens in laboratories.
This machine features a high degree of intelligent and robust safety, with its core highlight being CNC-controlled automatic cutting. It enables precise control of feed speed and stroke, eliminating the inconsistency inherent in manual cutting and significantly improving specimen preparation quality.
Coupled with comprehensive safety protections such as a gantry-style switch and an explosion-proof guard, along with an efficient cooling and chip-removal system, it is the ideal choice for preparing specimens of various metallic and petrographic materials.
Technical Specifications:
| Cutting method | Chopping deceleration cutting, pushing deceleration cutting, chopping pulse cutting, and pushing pulse cutting |
| Maximum travel of Y-axis | 240mm |
| Y-axis cutting speed | 0.03-0.5mm/s |
| Z-axis cutting speed | 0.03-0.5mm/s |
| Maximum Cutting Diameter | Φ110mm |
| Maximum travel distance | Z-axis: 150 mm; Y-axis: 240 mm; X-axis: 70 mm (optional) |
| Rotational speed | 2,300 rpm |
| Spray-type cleaning function | Included |
| Cutting power | 5kW |
| Power supply | Three-phase 380V/50Hz |
| External dimensions | 1710×1420×1810mm |
| Net weight | 500kg |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!