Products
Manufacturer of a wide range of products which include Single Disc Automatic Metallographic Sample Grinding Polishing Machine,Double Disc Automated Metallographic Grinding Polishing Machine iGrind-844S in,Manual Metallographic Cut...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Disc Diameter | 250mm (Optional 300mm) |
| Rotation Speed | Stepless 100-1000rpm |
| Sample Dia. | 30mm, (Optional 45mm, 22mm) |
| Sample Qty | Max 6pcs Specimens |
| Pressure | Single pneumatic pressure |
| Time Setting | 0-999min |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-426P |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iGrind-844S | Double disc, Diameter 250mm |
| Sample qty | 6pcs, diameter 30mm |
| polishing head | touch screen, can set program |
| cooling type | water cooling and abrasive-flushing nozzles |
| structure | ABS housing and stainless-steel components |
| rotation speed | 0–1000rpm, with an adjustment step 20rpm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-844S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | Q-100BH |
| Dimension | Cutting Wheel Φ350mm x2mm x32mm |
| Diameter | Max Cutting Diameter Φ100mm |
| Feed Speed | 1-10mm/min |
| Cooling | Water Cooling, Tank 65L |
| Working Table | 300mm x 250mm |
| Brand Name | Q-100BH |
| Model Number | iqualitrol |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Section | Max 80mm (100mm for iCut-858) |
| Speed | Rotation Speed 2100rpm |
| Disc Dia. | Φ350 x2.5 x32mm |
| Power | 2.5KW, AC380V/50HZ/3Ph |
| Feed Speed | 1-10mm/min |
| Table | Dimension 310mm x280mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-857 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Cutting Disc | can be used with Ф300mm and Ф350mm cutting blades |
| Motor | high-power motor (5.5Kw) to make the cutting more powerful and labor-saving |
| Application | cutting of the specimens of various shapes, sizes, and complex materials |
| push-up safety door | putting samples into the cutting chamber easy and fast |
| operate panel | to cut workpieces quickly and efficiently with minimal training |
| Cooling | Enlarged cooling pipes for more adequate cooling |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-300 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | Beta-400MA |
| Table | Dimension 438*388mm |
| Movement Control | joystick to control the movement of the blade and table |
| Cut Modes | Manual Table Feed/ Auto Table-feed / Auto Chop cutting |
| Clean | Equipped with Auto-Washing function |
| Speed | 1500 & 2000rpm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | Beta-400MA |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 20 working days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | Beta-300 Pro |
| Controller | intelligent control & touch screen |
| Features | automatic cutting from 3-axis X-Y-Z |
| Speed range | 800~3500rpm |
| Emergency stop | Press to disconnect control loop and main power |
| Cut Capacity | Φ110mm, Square section 80*200mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | Beta-300 Pro |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | TableCUT-200 |
| Cut method | Dry & wet cutting method |
| Cut Speed | cutting speed is precisely adjustable from 0.01-5mm/s |
| Laser alignment | locate the cutting routine precisely, quick clamping the fixture |
| Touch controller | Equipped with 5"touch screen, program control cutting process, easy to operation |
| Application | Semiconductor, ceramics (with special cut-off wheels) |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | TableCUT-200 |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!