| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iPress-2B | Diameters φ22, φ30, φ45 |
| Temp Range | Room temperature to 190℃ |
| temperature controller | digital temperature controller, with a timer controlling |
| Dwell Time | 0 to 60 minutes |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iPress-2B |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Compact Pressure Metallographic Cold Mounting Machine Without Air Bubbles
Program Controlled Pneumatic Automatic Hot Mounting Press With Touch Screen
Large Capacity High Speed Automatic Vacuum Mounting Press VXQ-1
Electric Hydraulic Automatic Hot Mounting Press with Touch Screen ZXQ-7
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| iPress-2B | Diameters φ22, φ30, φ45 | Temp Range | Room temperature to 190℃ |
| temperature controller | digital temperature controller, with a timer controlling | Dwell Time | 0 to 60 minutes |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | iPress-2B |
| Certification | Place of Origin | ||
| High Light | Portable Dewpoint Meter HT-6292 ,Offices Temperature Humidity Dew Point Meter ,Plants Portable Dew Point Meter | ||
Manual Metallographic Mounting Press iPress-2B Max Heating Temperature 190℃
Brief Introduction:
The iqualitrol iPress-2B metallographic mounting machine is suitable for mounting small, difficult-to-hold, or irregular metallographic and petrological samples, facilitating cutting or grinding and polishing, followed by metallographic, spectral testing, or hardness testing.
This machine is controlled by a digital temperature controller, with a timer controlling the sample preparation time, and it automatically cuts off the heating circuit at the end of the preparation.
The iPress-2B metallographic mounting machine is an ideal sample preparation device for laboratories in colleges and mining enterprises.
Technical Specifications:
| Model | iPress-2B |
|
Sample pressing diameter |
Three specifications: φ22, φ30, φ45 (One standard configuration, choose when ordering) |
|
Temperature control range |
Room temperature to 190℃ |
| Timing range | 0 to 60 minutes |
| Total power | ≤800W |
| Input voltage | Single-phase AC220V 50Hz |
| Dimensions | 360mm × 290mm × 440mm |
| Net weight | 35kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!