Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,Automatic Metallogr...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Mounting quantity | Inlay 2 samples simultaneously |
| load mode | Hydraulic pressurization |
| Temperature | set range 0-200℃ |
| Mosaic time | within 4 minutes |
| materials | Thermoplasticity and thermoset |
| power supply | AC220V/50hz, 4.5KW |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HYXQZ-2 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| ZXQ-7 | single station, Sizes 25, 30, 40, 50 mm |
| ZXQ-7S | double station, Sizes 25, 30, 40, 50 mm |
| Pressure | 1–20 MPa |
| Temperature | 90℃–200℃ |
| programmable | provides 10 user-definable preparation programs |
| Display | large-size touchscreen |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | ZXQ-7 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | ZXQ-1S |
| Mould Diameter | Ф25, Ф30, Ф40mm (Choose one) |
| Height | 115mm, effective 60mm |
| Pressure | Mechanical pressure, 130bar |
| Heating Temp | 50~180℃ |
| Cooling time | 0~8min |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | ZXQ-1S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Diameter | Mould Dia 25,30,40,45,50mm |
| Temperature | Heating Range 90℃ - 200℃ |
| Pressure | 4-18Mpa |
| Cooling | Natural / Water cooling |
| Dwell Time | 0-1800 Seconds |
| Power | 3200W |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iPress-887 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | ZXQ-4 |
| Loading | Hydraulic Loading Control |
| Diameter | ф22mm, ф30mm, ф45mm (Select one) |
| Pressure | 0-10MPa |
| Mounting time | Around 5min |
| Cooling | Water cooling |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | ZXQ-4 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Model | VAC-2 |
| Vacuum Level | 0 ~ -80kPa, vacuum pump 0 ~ -90kpa |
| Program control | can set the vacuum degree, the number of cycles and the corresponding time |
| Rotary Table | Electric rotary table for easy and fast mounting |
| Air Source | External connecting the compressed air source, easy to operate |
| Sample Quantity | Extra large vacuum chamber for up to 12 samples (40mm diameter) |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | VAC-2 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iPress-2B | Diameters φ22, φ30, φ45 |
| Temp Range | Room temperature to 190℃ |
| temperature controller | digital temperature controller, with a timer controlling |
| Dwell Time | 0 to 60 minutes |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iPress-2B |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Display | 7-inch color touchscreen for simple and quick operation |
| Cooling | efficient heating and water cooling systems |
| Loading | hydraulic system for pressure loading |
| Sample diameter | φ25mm, φ30mm, φ40mm, φ50mm |
| Pressure range | 1.5~2.5MPa |
| Temp range | Room temperature~190℃ |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iPress-5H |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!