| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iCut-120Z | Max cutting diameter 120mm |
| Applications | metals, PCBs, semiconductors |
| Spindle speed | 2300rpm |
| Cutting mode | Continuous cutting, intelligent cutting |
| Feed speed | 1-180mm/min |
| Table size | 430mm×320mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-120Z |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Touch Controller Automatic PCB Cutting Machine 500rpm-3000rpm With Max Section
Water Cooling Manual Metallographic Abrasive Cutting Machine Section Diameter
Automatic Precision Sample Abrasive Cutting Machine with Cooling System for
Multifunctional Manual Metallographic Sample Cutting Equipment Max Section
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| iCut-120Z | Max cutting diameter 120mm | Applications | metals, PCBs, semiconductors |
| Spindle speed | 2300rpm | Cutting mode | Continuous cutting, intelligent cutting |
| Feed speed | 1-180mm/min | Table size | 430mm×320mm |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | iCut-120Z |
| Certification | Place of Origin | ||
| High Light | Pin Type Moisture Meter Soil ,Digital Moisture Meter MC-7825PS | ||
Floor Standing Automatic Precision Cutting Machine iCut-120Z by Push Cutting
Brief Introduction:
The iqualitrol iCut-120Z is a floor-standing integrated cutting machine. It cools the sample through a cooling system to prevent overheating and damage to the structure during the cutting process.
The machine can select different cutting modes based on the type of sample being cut and can set cutting speed and stroke, thereby improving the quality of the cut samples.
It features both manual and automatic cutting, and can cut various materials such as metals, PCBs, semiconductors, crystals, ceramics, and quartz glass using different cutting blades. It also has safety protection and operation prompt functions, facilitating better human-machine interaction.
The large-capacity cutting chamber makes it easier for operators to use, making it one of the essential sample preparation devices for colleges, universities, and factories for metallographic testing.
Technical Specifications:
| Model | iCut-120Z |
| Input voltage | Three-phase 380V 50Hz |
| Spindle speed | 2300RPM |
| Cutting blade specifications | φ350×2.5×32mm |
| Maximum cutting diameter | φ120mm |
| Cutting method | Push cutting |
| Cutting mode | Continuous cutting, intelligent cutting |
| Automatic cutting stroke (Y-axis) | 0-320mm |
| Left-right movement range (X-axis) | 0-70 mm |
| Up-down movement range (Z-axis) | 0-50mm |
| Input power | 4.5KW |
| Feed speed | 1-180mm/min |
| Table size | 430mm×320mm |
| Overall dimensions | 915mm×1025mm×1250mm |
| Net weight of the main unit | 410kg |
| Net weight of the water tank | 14kg (including pump) |
| Net weight of the oil mist purifier | 32kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!