| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Display | 7-inch color touchscreen for simple and quick operation |
| Cooling | efficient heating and water cooling systems |
| Loading | hydraulic system for pressure loading |
| Sample diameter | φ25mm, φ30mm, φ40mm, φ50mm |
| Pressure range | 1.5~2.5MPa |
| Temp range | Room temperature~190℃ |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iPress-5H |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Compact Pressure Metallographic Cold Mounting Machine Without Air Bubbles
Program Controlled Pneumatic Automatic Hot Mounting Press With Touch Screen
Large Capacity High Speed Automatic Vacuum Mounting Press VXQ-1
Manual Metallographic Mounting Press iPress-2B Max Heating Temperature 190℃
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10 sets per month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| Display | 7-inch color touchscreen for simple and quick operation | Cooling | efficient heating and water cooling systems |
| Loading | hydraulic system for pressure loading | Sample diameter | φ25mm, φ30mm, φ40mm, φ50mm |
| Pressure range | 1.5~2.5MPa | Temp range | Room temperature~190℃ |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | iPress-5H |
| Certification | Place of Origin | ||
| High Light | Cup Type Portable Grain Moisture Tester ,Grain Moisture Tester MC-7828G ,Portable Grain Moisture Tester | ||
Automatic Hot Mounting Press iPress-5H with Touch Screen Control
Brief Introduction:
The iqualitrol iPress-5H automatic embedding machine is suitable for embedding small, hard-to-hold, or irregular metallographic and petrological samples, facilitating cutting or grinding and polishing, followed by metallographic, spectral testing, or hardness testing.
The machine is fully controlled by an integrated system, with a hydraulic system for pressure application, featuring efficient heating and water cooling systems, durable and long-lasting.
It automatically releases pressure and stops after sample preparation is complete, equipped with a 7-inch color touchscreen for simple and quick operation, eliminating the need for an operator to be present beside the equipment.
Technical Specifications:
| Model | iPress-5H |
| Sample pressing diameter |
Four specifications: φ25, φ30, φ40, φ50 (Other specifications can be customized) |
| Power supply | AC220V 50Hz |
| System pressure range | 1.5~2.5MPa |
| Corresponding sample preparation pressure range | 0~72MPa |
| Cooling method | Water cooling |
| Insulation time adjustable range | 0~99min |
| Total power | 1100W |
| Temperature setting range | Room temperature~190℃ |
| Dimensions | 670mm×450mm×550mm |
| Net weight | 110kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!