| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| ASR-5600 | Double Stations |
| Test load | 50 ~ 1000g |
| Test trip | 10 ~ 60mm (manually adjustable) |
| Test speed | 5 to 60 times / min |
| Test counter | 0 ~ 99999999 times |
| Friction medium | standard cotton multi-block |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | ASR-5600 |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Precision Spring Tensile And Compression Testing Machine 10N - 500N Loading
0-1500μm Non Destructive Testing Equipment Fe and NFe Coating Thickness Tester
Portable Ultraviolet UV Lamp for Fluorescence Penetrant Testing and Leak
Non-destructive Portable Coating Thickness Gauge MCT200 with Max Range 10mm
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| ASR-5600 | Double Stations | Test load | 50 ~ 1000g |
| Test trip | 10 ~ 60mm (manually adjustable) | Test speed | 5 to 60 times / min |
| Test counter | 0 ~ 99999999 times | Friction medium | standard cotton multi-block |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | ASR-5600 |
| Certification | Place of Origin | ||
| High Light | Ultraviolet crosslinker ,UCL-3500 Ultraviolet Crosslinker ,Ultraviolet Crosslinker Equipment | ||
Plastic Abrasion Tester
Textile Friction Testing Machine Alcohol Wear Test Equipment ASR-5600
Download Technical Data: Multifunctional Alcohol Wear Tester ASR5600
Brief Introduction:
The wear resistance tester was used for button silk screen, plastic, mobile phone shell, headphone shell silk screen, battery silk screen, keyboard printing, wire screen printing, leather and other types of electronic products on the surface of the injection, silk screen printing Wear, to assess the degree of wear.
Technical Specifications:
| Test station | two |
| Test load | 50 ~ 1000g |
| Test trip | 10 ~ 60mm (manually adjustable) |
| Test speed | 5 to 60 times / min (knob adjustment, LCD display) |
| Test counter | 0 ~ 99999999 times (can be preset, LCD display) |
| Load weight | 50,100,200,300,500g each two |
| Friction medium | standard cotton multi-block, eraser one, China 2B pencil two |
| Alcohol or other liquid friction with a rule | two |
| Rubber rubbing friction with a rule | two |
| Pencil friction with a rule | two |
| Size (L × W × H) | 500 × 450 × 600mm |
| Clip size | 30 * 20 * 5CM |
| Work power | AC220V, 50HZ |
ISO 11998 Paints and varnishes — Determination of wet-scrub resistance and cleanability of coatings
ASTM D 2486 Standard Test Methods for Scrub Resistance of Wall Paints
ASTM D 3450 Standard Test Method for Washability Properties of Interior Architectural Coatings
ASTM D 4213 Standard Test Method for Scrub Resistance of Paints by Abrasion Weight Loss
ASTM D 4828 Standard Test Methods for Practical Washability of Organic Coatings
ASTM D3875 Standard Test Method for Determining the Solvent Resistance of an Organic Coating using a Mechanical Rubbing Machine
DIN EN 13300 Paints and varnishes - Water-borne coating materials and coating systems for interior walls and ceilings - Classification
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!