Products
Manufacturer of a wide range of products which include Manual Metallographic Cut-Off Machine Safety Lock And Emergency Stop Rapid,Low Speed 10-600rpm Metallographic Cutting Machine iCut-864 80W With Diamond Saw,Plastic Abrasion Te...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| CT-250S | 2800rpm |
| CT-250V | 1000-3500rpm(50/60Hz) |
| cut-off blade | 250mm /10 inch diameter |
| Cut mode | Manually chop cutting |
| cooling system | Water cooling 60L tank |
| Features | Rugged and reliable with low noise |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | CT-250S |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| Travel | Max Moving Travel 25mm |
| Positioning | Positioning Accuracy 0.01mm |
| Speed | Rotation Speed 10-600rpm |
| Cutting | Max Cutting Section 30mmx30mm |
| Motor | 80W |
| Cutting Disc | Φ100mm x0.5mm x20mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iCut-864 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| ASR-5600 | Double Stations |
| Test load | 50 ~ 1000g |
| Test trip | 10 ~ 60mm (manually adjustable) |
| Test speed | 5 to 60 times / min |
| Test counter | 0 ~ 99999999 times |
| Friction medium | standard cotton multi-block |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | ASR-5600 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Model | iSR-5612 |
| Specimen | Outside dia ∅108mm, inside dia ∅8mm |
| Rotation | Speed 60 or 70rpm |
| Loading | 250g, 500g,1000g |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iSR-5612 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Load | MAX Load: 40kg |
| Time Setting | 1 Second~100 Hours |
| Power | 0.9KW |
| Vibration | direction: vertical |
| Frequency | Vibration: 50HZ |
| Amplitude | 0-15kg Load:0-±2mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iMP-3000A |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 sets per month |
| Delivery Time | 10 working days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Measuring | Range: Ra,Rq: 0.005~16.00m |
| Accuracy | <10% |
| Fluctuation | of Display Value <6% |
| Resolution | 0.001/0.01/0.1 |
| Power Supply | Rechargeable Li-ion Battery |
| Driving Stroke | 17.5mm/0.7inch |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | SRT-6210 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 5 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Measuring | Ra, Rq, Rz, Rt |
| Range | Ra, Rq: 0.005~16.00µm |
| Resolution | 0.001/0.01/0.1um |
| Accuracy | <±10% |
| Wave Filtering | RC, PC-RC, GAUSS and D-P |
| Battery | Built-in lithium ion rechargeable battery |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | SRT-6210 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Model | JH-200 |
| Lifting Height | 280±3mm |
| Type | handheld |
| Feature | Accurate and reliable positioning |
| Platform Size | 350mm*180mm*12 mm |
| Suitable for | users who use roughness measuring instruments from other manufacturers |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | JH-200 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Box |
| Control mode | clamping force use the combination of ball screw and servo motor |
| wire rod motor mechanism | the rise and fall is stable, with the height grating ruler |
| Clamp force | directly set on the operation interface, real-time display in the working process |
| Safety Protect | Overload protection, over voltage protection & limited position protection device |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iSR-8522 |
| Certification | |
| Place of Origin |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Carton Box |
| Range | 0~1250um |
| Resolution | 0.1um |
| Mini Surface | Concave 5mm/convex 5mm |
| Mini Test | Area 10×10mm |
| Test Method | Magnetic and eddy current |
| Calibration | Single-point and two-points |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iThick-400 |
| Certification | |
| Place of Origin |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!