| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| iGrind-844S | Double disc, Diameter 250mm |
| Sample qty | 6pcs, diameter 30mm |
| polishing head | touch screen, can set program |
| cooling type | water cooling and abrasive-flushing nozzles |
| structure | ABS housing and stainless-steel components |
| rotation speed | 0–1000rpm, with an adjustment step 20rpm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | iGrind-844S |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Water Cooling Metallographic Abrasive Belt Grinding Machine 1400rpm CE Certified
Durable Metallographical Grinding and Polishing Machine Waterproof Silicon
Metallographic Grinding and Polishing Machine Stepless Speed 50-1000rpm for
XGrind-304 Metallographic Polishing Machine with Double Disc 203mm Fixed Speed
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| iGrind-844S | Double disc, Diameter 250mm | Sample qty | 6pcs, diameter 30mm |
| polishing head | touch screen, can set program | cooling type | water cooling and abrasive-flushing nozzles |
| structure | ABS housing and stainless-steel components | rotation speed | 0–1000rpm, with an adjustment step 20rpm |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | iGrind-844S |
| Certification | Place of Origin | ||
| High Light | Cell Phototoxicity Irradiator ,Cell Phototoxicity Irradiator for photodynamic ,Cell photothermal Phototoxicity Irradiator | ||
Double Disc Automated
Metallographic Grinding Polishing Machine iGrind-844S in Stepless Speed
Download Technical Data: Grinding Polishing Machine iGrind-844S
Brief Introduction:
The iGrind-844S Automated Metallographic Sample Grinding and Polishing Machine is a high-precision, fully automated grinding and polishing system manufactured in accordance with international standards and using state-of-the-art manufacturing technologies.
iGrind-844S is equipped with water cooling unit and abrasive-flushing nozzles, which enable continuous cooling of the sample during grinding to prevent thermal damage to the metallographic structure and ensure prompt removal of abrasive particles.
Additionally, its ABS housing and stainless-steel standard components enhance both aesthetic appeal and corrosion- and rust-resistance while facilitating easy cleaning.
Technical Specifications:
| Machine power | Single-phase AC 220V 50Hz |
| Input Power | 3.1KW |
| Grinding polishing disc diameter | Φ250mm (standard), customizable to φ203mm |
| Polishing disc rotation speed | 0–1000rpm, with an adjustment step 20rpm |
| 150rpm, 300rpm, 600rpm, 1000rpm (four fixed speed) | |
| Rotation directions | Adjustable clockwise or counterclockwise |
| polishing head speed | 0–150rpm (stepless speed regulation) |
| Single-point force loading | 5–60 N |
| Central Force Loading | 20–200 newtons (N) |
| Number of samples | 6 (standard) |
| Specimen dimensions | Φ30mm (standard), customizable to φ22mm, φ25mm, and φ40mm |
| Sample preparation time | 0–12 hours |
| Language | 16 languages |
| Number of programs | Can store 256 sets of programs (grinding and polishing recipes). |
| Compressed air pressure | Greater than 0.35MPA (set external pressure regulator filter to 0.5MPa) |
| External dimensions | 760×706×717mm |
| Net weight | 126kg |
![]()
| Model | iGrind-842A | iGrind-842S | iGrind-843A | iGrind-843S | iGrind-844A | iGrind-844S |
| Disc Qty | single-disc | Double disc | single-disc | Double disc | single-disc | Double disc |
| Display | LCD | LCD | LCD | LCD | Touch Screen | Touch Screen |
| Sample Qty | 4pcs, φ30mm | 4pcs, φ30mm | 6pcs, φ30mm | 6pcs, φ30mm | 6pcs, φ30mm | 6pcs, φ30mm |
| Sample Loading | pneumatic single-point | pneumatic single-point | pneumatic single-point | pneumatic single-point | center-loading, pneumatic single-point | center-loading, pneumatic single-point |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!