| Type | Testing Machine |
| Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | ±2% |
| customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | --- |
| Protection Class | IP65 |
| Voltage | 220 V |
| warranty | 1 Year |
| Product name | heat flow thermal conductivity meter |
| Power supply | 220V/50Hz 500 w |
| Dimension | 30mm or 20x20mm |
| Test accuracy | better than 3%. |
| Brand Name | lonroy |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Thermal Storage Coefficient Meter Thermal Conductivity Tester High Accuracy
ASTM D5470 ASTM C518 Heat Flow Thermal Conductivity Tester STP and VIP Vacuum
Differential Scanning Calorimeter Processing Temperature Tester Ultra-high
ISO 11357 DSC High-Temperature Differential Scanning Calorimeter High Temp
Product Specification
| Type | Testing Machine | Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | ±2% | customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | --- | Protection Class | IP65 |
| Voltage | 220 V | warranty | 1 Year |
| Product name | heat flow thermal conductivity meter | Power supply | 220V/50Hz 500 w |
| Dimension | 30mm or 20x20mm | Test accuracy | better than 3%. |
| Brand Name | lonroy | Place of Origin | Guangdong, China |
| High Light | DRL-III/V thermal conductivity meter ,rubber ceramic thermal resistance tester ,ASTM D5470 heat flow meter | ||
DRL-III/V heat flow thermal conductivity meter thermal resistance tester ASTM D5470
1.use
It is mainly used to test the thermal resistance of thin thermal conductors, solid electrical insulating materials, thermal conductive silicone grease, resin, rubber, beryllium oxide porcelain, alumina porcelain and other materials, as well as the contact thermal resistance at the solid interface and the thermal conductivity of the material. The detection material is solid sheet, and the enclosed frame can detect powder state material and paste material. Instrument reference standard: MIL-I-49456A (insulation sheet, heat conductive resin, heat conductive glass fiber reinforcement); GB 5598-2015 (beryllium oxide porcelain thermal conductivity determination method); ASTM D5470-2017 (Test standard for Heat transfer Performance of Thin Thermally Conductive Solid Electrical Insulating Materials), etc.
DRL-III/V heat flow thermal conductivity meter is designed and manufactured according to ASTM D5470-2017 standard. Our company has accumulated more than ten years of experience in manufacturing and user practice, so that the product performance continues to improve and mature. Servo motor control precision automatic pressure, automatic thickness measurement device, and connected to the computer to achieve automatic control. The instrument adopts 6-point temperature gradient detection to improve the test accuracy. A thermal protection device (thermal protection of the sample) is added around the test rod in the test head to reduce the influence of ambient temperature on the test. Thermal resistance curves under different pressures can be detected, and multiple parameters such as thermal conductivity, thermal resistance and contact thermal resistance at the interface can be measured by using optimized mathematical models. Using the latest technology cold end temperature automatic compensation, no longer need to add ice water compensation device. Using the latest technology cold end temperature automatic compensation, no longer need to add ice water compensation device.
Users can choose standard and small models (with the same performance) according to the actual occupation area, saving laboratory space.
Widely used in colleges and universities, scientific research units, quality inspection departments and production plants of material thermal analysis and detection.
DRL-III/V heat flow thermal conductivity meter thermal resistance tester ASTM D5470
2.Product Parameter
| Sample size |
Φ30mm or 20x20mm (standard configuration), other sizes can be customized. |
| Sample size | Φ30mm or 20x20mm (standard configuration), other sizes can be customized. |
| Thermal pole temperature control range |
room temperature ~ 100ºC (standard configuration), temperature control accuracy 0.01ºC. Can be produced according to user requirements: room temperature ~ 300ºC, room temperature ~ 500ºC. |
| Cold pole temperature control range | 0 ~ 99.00ºC, temperature control accuracy 0.01ºC (equipped with high precision, large capacity low temperature sink). |
| Thermal conductivity test range |
0.01 ~ 50W/m.k, 0.1 ~ 300W/m.k, computer software automatic switching range. |
| Pressure measurement range |
0 ~ 1000N, servo motor control, can accurately set the pressure value, control accuracy of 1N. |
| Thickness measurement range | 0 ~ 50.00mm, accuracy 0.1um. Automatic thickness measurement. |
| Number of samples |
1 piece (multiple films) |
| Test accuracy |
better than 3%. |
| Experimental methods |
thermal resistance test of samples under different pressures, material thermal conductivity test, contact thermal resistance test, aging reliability test, material compression performance test, and contact thermal resistance test between samples. |
| Power supply |
220V/50Hz 500 w |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!