| Type | Testing Machine |
| Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | ---- |
| Application | Auto Testing, Laboratory Testing, Lab Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | --- |
| Protection Class | Ip56 |
| Voltage | 220 V |
| warranty | 1 Year |
| Equipment size | 440*420*400mm |
| Weight | 60kg |
| Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
ISO2813 60 Degree Gloss Meter Glossiness Measurement For Granite Marble Ceramic
ASTM D4966 ISO 12947 9 Head Martindale Pilling Test Machine ISO 5470 ASTM D4970
3nh Handheld Colorimeter Analyzer Optical Geometry Color Reader NR20XE
Micro-coulometric Sulfur Content Analyzer Computer Controlled Microcoulomb
Product Specification
| Type | Testing Machine | Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | ---- | Application | Auto Testing, Laboratory Testing, Lab Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM | power | --- |
| Protection Class | Ip56 | Voltage | 220 V |
| warranty | 1 Year | Equipment size | 440*420*400mm |
| Weight | 60kg | Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | laboratory three roll grinder ,high efficiency three roller mill ,three roll refiner with warranty | ||
Three-roll Grinder Triple Grinding Machine Laboratory Three Roll Mill High Efficiency Three Roller Mill Three Roll Refiner
Product Introduction
The three-roll grinding machine is mainly used for various paints, inks, pigments, plastics and other pastes. Especially for products with high viscosity and fine particle size requirements. This machine achieves the grinding effect through the mutual squeezing of the surfaces of the three horizontal rollers and the friction at different speeds.
Three-roll Grinder Triple Grinding Machine Laboratory Three Roll Mill High Efficiency Three Roller Mill Three Roll Refiner
Technical Specification
|
Model |
S65 |
S100 |
S150 |
S200 |
S260 |
S315 |
SM405 |
SM405 longer |
|||
|
Roller diameter |
mm |
Ø 65 |
Ø 100 |
Ø 150 |
Ø 200 |
Ø 260 |
Ø 315 |
Ø 405 |
Ø 405 |
||
|
Roller work length |
mm |
125 |
250 |
300 |
500 |
695 |
755 |
810 |
1000 |
||
|
Roller rotate speed |
Slow |
Rotate/minute |
32 |
28 |
28 |
19 |
19 |
19 |
15 |
15 |
|
|
Middle speed |
Rotate/minute |
89 |
72 |
66 |
55 |
55 |
55 |
45 |
45 |
||
|
Fast speed |
Rotate/minute |
250 |
185 |
152 |
155 |
155 |
155 |
135 |
135 |
||
|
motor power |
kw |
0.75 |
1.1 |
2.2 |
4 |
7.5 |
11 |
15 |
22 |
||
|
Granularity |
u.m |
3-18/3times |
|||||||||
|
Efficiency |
kg/h |
5 |
30 |
60 |
100 |
180 |
250 |
350 |
430 |
||
|
Outside size |
mm |
440×420×400 |
680×600×700 |
820×800×920 |
1180×1120×980 |
1650×1350×1100 |
1720×1550×1180 |
2100×1950×1350 |
2290×1950×1350 |
||
|
Weight |
kg |
60 |
240 |
400 |
560 |
1850 |
2300 |
5000 |
5000 |
||
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!