| Type | Testing Machine |
| Accuracy | --- |
| Application | Laboratory Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | --- |
| Protection Class | IP57 |
| Voltage | 220 V |
| warranty | 1 Year |
| Logo/graphic design | Hot Stamping |
| Product name | sheet film horizontal direction thermal conductivity tester |
| Power supply | AC220V±10%; 50HZ; 500W |
| Number of sample groups | 1 ~ 2 pieces |
| Power | Electronic |
| Brand Name | lonroy |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Thermal Storage Coefficient Meter Thermal Conductivity Tester High Accuracy
ASTM D5470 ASTM C518 Heat Flow Thermal Conductivity Tester STP and VIP Vacuum
Differential Scanning Calorimeter Processing Temperature Tester Ultra-high
ISO 11357 DSC High-Temperature Differential Scanning Calorimeter High Temp
Product Specification
| Type | Testing Machine | Accuracy | --- |
| Application | Laboratory Testing | customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | --- | Protection Class | IP57 |
| Voltage | 220 V | warranty | 1 Year |
| Logo/graphic design | Hot Stamping | Product name | sheet film horizontal direction thermal conductivity tester |
| Power supply | AC220V±10%; 50HZ; 500W | Number of sample groups | 1 ~ 2 pieces |
| Power | Electronic | Brand Name | lonroy |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | ASTM C518 thermal conductivity tester ,horizontal sheet film thermal analyzer ,DRPL-VV thermal conductivity test machine | ||
2.Product Parameter
| thermal conductivity range |
0.005 ~ 500W/m.K |
| sample range | (50 ~ 150) ×(25) ×(0.001 ~ 5)mm length * width * thickness |
| Pressure loading method |
manual pressure, thickness measurement method: manual; |
| cold plate with precision constant temperature water tank, temperature control range |
5 ~ 70ºC, temperature control accuracy 0.1ºC, temperature meter accuracy: 0.1ºC. |
| hot plate heating mode | 220V electric heating; Temperature control range: room temperature ~ 150ºC |
| heat flow meter model |
imported high-precision heat flow sensor |
| Number of sample groups |
1 ~ 2 pieces |
| Repeatability | the deviation of two measurements is <±3% |
| voltage, frequency, power |
AC220V±10%; 50HZ; 500W |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!