| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 20-30 /month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Exported Plywood Package |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-Q58 |
| Certification | CE, Calibration Certificate, Rosh, CO... |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
EN1888-2018 Children Products Irregular Surface Test Equipment For Baby Stroller
ISO 27668-1 Lab Testing Equipment
SATRA TM21 Heel Continuous Impact Testing Machine for Test Plastic Heels
PLC Control Hinge Cycle Tester
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 20-30 /month |
| Delivery Time | 15 Working Days | Packaging Details | Exported Plywood Package |
| Brand Name | SKYLINE | Model Number | SL-Q58 |
| Certification | CE, Calibration Certificate, Rosh, CO... | Place of Origin | China |
| High Light | cap hinge durability tester ,8 station lab testing equipment ,LOF tester for cap hinges | ||
This precision testing machine is specifically engineered for evaluating the durability and opening force (LOF) of flip-top caps on cosmetic tube packaging. It accurately simulates real-world usage conditions for comprehensive cap performance testing.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Test Size | Maximum 80mm (customizable) |
| Load Capacity | 50kg |
| Test Angle | 30-180° adjustable |
| Test Speed | 0-30 times/min |
| Test Stations | 8 pieces |
| Counter | 0-999,999 (presettable) |
| Motor Type | Stepping motor |
| Dimensions | 500 * 720 * 450mm |
| Power Consumption | 200W |
| Voltage | 220V/50HZ |
The SL-Q58 tester provides reliable, repeatable results for quality control and product development, ensuring your packaging meets the highest durability standards.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
120000-350000
Employee Number:
100~107
Ecer Certification:
Verified Supplier
SKYLINE (DONGGUAN SKYLINE INDUSTRIAL CO.,LTD) provides full line of Toys Testing Equipment, Fire Testing Equipment ,Flammability Testing Equipment,Tensile Test Machine, Furniture Testing Machines ,Textile Testing Equipment and other lab test equipment .We also offers value added support service... SKYLINE (DONGGUAN SKYLINE INDUSTRIAL CO.,LTD) provides full line of Toys Testing Equipment, Fire Testing Equipment ,Flammability Testing Equipment,Tensile Test Machine, Furniture Testing Machines ,Textile Testing Equipment and other lab test equipment .We also offers value added support service...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!