| Payment Terms | Western Union,MoneyGram,T/T,L/C,D/A,D/P |
| Supply Ability | 1 set/Month |
| Delivery Time | 15Days |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-FL11 |
| Certification | CE ISO |
| Place of Origin | Dongguan, Guangdong |
View Detail Information
Explore similar products
EN1888-2018 Children Products Irregular Surface Test Equipment For Baby Stroller
ISO 27668-1 Lab Testing Equipment
SATRA TM21 Heel Continuous Impact Testing Machine for Test Plastic Heels
PLC Control Hinge Cycle Tester
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,MoneyGram,T/T,L/C,D/A,D/P | Supply Ability | 1 set/Month |
| Delivery Time | 15Days | Packaging Details | Wooden Case |
| Brand Name | SKYLINE | Model Number | SL-FL11 |
| Certification | CE ISO | Place of Origin | Dongguan, Guangdong |
| High Light | IEC61347 flame test chamber ,needle flammability tester lab equipment ,IEC 60695 flame test chamber | ||
| Needle Burner | Inner hole diameter Φ 0.5mm ± 0.1mm, Diameter ≤ Φ 0.9mm, length ≥ 35mm, stainless steel |
| Burner Angle | 0~45° (adjustable for flame height control) |
| Thermocouple | Ø0.5mm Type K (Ni/Cr - Ni/Al), armored sheath withstands temperature -40°C to 1100°C |
| Burning Time | 0-999.9 s ± 0.1 s adjustable (typically set to 30s) |
| Hold Burning Time | 0-999.9 s ± 0.1 s, automatic recording with manual timeout |
| Flame Height | 12mm ± 1mm (includes height measurement instruments) |
| Flame Gas | Butane gas, minimum 95% purity (compatible with bottled lighter gases) |
| Temperature Test Range | 0~1000°C |
| Flame Temperature Requirements | From 100°C ± 2°C to 700°C ± 3°C within 23.5 seconds ± 1 second |
| Standard Copper Block | 4mm ± 0.01mm, weight 0.58g ± 0.01g before drilling, Cu-ETP |
| Test Process | Automatic control with independent convulsions |
| Chamber | ≥0.5m³ |
| Control System | Single chip microcomputer + touch screen control |
| Compliance Standards | GB/T5169.10-2006, IEC60695-11-5:2000, UL746A |
| Power Supply | 800VA, 220V, 48-60Hz |
| Display Panel Language | English (customization available) |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
120000-350000
Employee Number:
100~107
Ecer Certification:
Verified Supplier
SKYLINE (DONGGUAN SKYLINE INDUSTRIAL CO.,LTD) provides full line of Toys Testing Equipment, Fire Testing Equipment ,Flammability Testing Equipment,Tensile Test Machine, Furniture Testing Machines ,Textile Testing Equipment and other lab test equipment .We also offers value added support service... SKYLINE (DONGGUAN SKYLINE INDUSTRIAL CO.,LTD) provides full line of Toys Testing Equipment, Fire Testing Equipment ,Flammability Testing Equipment,Tensile Test Machine, Furniture Testing Machines ,Textile Testing Equipment and other lab test equipment .We also offers value added support service...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!