| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 100 Sets per Month |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden Box or Customized Packing |
| Product Name | Vacuum Freeze Dryer |
| Model | LFD-5S |
| Freeze-dried Area | 0.5m2 |
| Input Capacity | 4-6KG / batch |
| Layer Spacing | 40mm |
| Material Tray Size | 195*455mm five trays |
| Cold trap temperature | -40℃ |
| Power | 1300W |
| Vacuum degree | less than 2pa |
| Power Supply | 220V 50HZ |
| Original | CHINA |
| Brand Name | Lanphan |
| Model Number | HFD-5S |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Henan |
View Detail Information
Explore similar products
5M2 18 Trays Home Commercial Large Vacuum Freeze Dryer Machine
Houseuse Desktop Vacuum Freeze Dryer For Food Vegetable 220V Kwd-Hfd-1
220V Home Vacuum Freeze Dryer Fruit Liquid Freeze Dried Maker
Laboratory Vacuum Home 50mm Freeze Dryer Lyophilizer Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 100 Sets per Month |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden Box or Customized Packing |
| Product Name | Vacuum Freeze Dryer | Model | LFD-5S |
| Freeze-dried Area | 0.5m2 | Input Capacity | 4-6KG / batch |
| Layer Spacing | 40mm | Material Tray Size | 195*455mm five trays |
| Cold trap temperature | -40℃ | Power | 1300W |
| Vacuum degree | less than 2pa | Power Supply | 220V 50HZ |
| Original | CHINA | Brand Name | Lanphan |
| Model Number | HFD-5S | Certification | CE |
| Place of Origin | Henan | ||
| High Light | compact vacuum freeze dryer 4-6kg capacity ,food-grade stainless steel freeze dryer ,small batch freeze dryer 0.5m2 | ||
This Food Vacuum Freeze Dryer is engineered for efficient small batch production with stable vacuum freeze drying performance. The compact structure, intelligent control system, and food-grade stainless steel chamber make it ideal for processing various food materials while preserving original flavor, color, and nutrients.
The machine integrates refrigeration, vacuum, and heating systems to achieve fast and uniform sublimation drying. Suitable for food factories, laboratories, agricultural product processing, startup food brands, and customized freeze-dried product production.
![]()
As a professional freeze dryer manufacturer, Lanphan provides freeze drying equipment with strict quality inspection, factory testing, technical guidance, and global export support. OEM and ODM services are available for distributors, wholesalers, and industrial buyers worldwide.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2013
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Henan Lanphan Industrial Co., Ltd. integrates industry and trade. The company has advanced production equipment, excellent workforce, stable domestic and foreign partners. The company has a number of outstanding employees with a bachelor's degree or above and a TEM-8 English majo... Henan Lanphan Industrial Co., Ltd. integrates industry and trade. The company has advanced production equipment, excellent workforce, stable domestic and foreign partners. The company has a number of outstanding employees with a bachelor's degree or above and a TEM-8 English majo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!