| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 100 Sets per Month |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | Home Freeze Dryer Machine |
| Freeze Drying Area | 0.5㎡ |
| Cold Trap Coil Temperature | <-40℃ (no-load) |
| Ultimate Vacuum | 2pa (no-load) |
| Power Supply | 220V 50HZ |
| Power | 1300W |
| Handling Capacity | 4-6KG / batch |
| Layer Spacing | 40mm |
| Material Tray Size | 195*455mm five trays |
| Guarantee | 1 year |
| Application | Pharmaceutical, Food, Biological Products |
| Total Weight | 108kg |
| Brand Name | Lanphan |
| Model Number | HFD-5S |
| Certification | contact us |
| Place of Origin | Chine |
View Detail Information
Explore similar products
5M2 18 Trays Home Commercial Large Vacuum Freeze Dryer Machine
Houseuse Desktop Vacuum Freeze Dryer For Food Vegetable 220V Kwd-Hfd-1
220V Home Vacuum Freeze Dryer Fruit Liquid Freeze Dried Maker
Laboratory Vacuum Home 50mm Freeze Dryer Lyophilizer Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 100 Sets per Month |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | Home Freeze Dryer Machine | Freeze Drying Area | 0.5㎡ |
| Cold Trap Coil Temperature | <-40℃ (no-load) | Ultimate Vacuum | 2pa (no-load) |
| Power Supply | 220V 50HZ | Power | 1300W |
| Handling Capacity | 4-6KG / batch | Layer Spacing | 40mm |
| Material Tray Size | 195*455mm five trays | Guarantee | 1 year |
| Application | Pharmaceutical, Food, Biological Products | Total Weight | 108kg |
| Brand Name | Lanphan | Model Number | HFD-5S |
| Certification | contact us | Place of Origin | Chine |
| High Light | small commercial freeze dryer ,home freeze dryer machine ,vacuum freeze drying food processor | ||
![]()
This home freeze dry machine is designed for efficient small batch production with stable vacuum freeze drying performance. The compact structure, intelligent control system, and food-grade stainless steel chamber make it suitable for processing fruits, vegetables, meat, candy,seafood, pet treats, and other food materials while preserving original flavor, color, and nutrients.
The machine combines refrigeration, vacuum, and heating systems to achieve fast and uniform sublimation drying. It is suitable for food factories, laboratories, agricultural product processing, startup food brands, and customized freeze-dried product production.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
As a professional freeze dryer machine manufacturer, Lanphan provides freeze drying equipment with strict quality inspection, factory testing, technical guidance, and global export support. OEM and ODM services are available for distributors, wholesalers, and industrial buyers worldwide.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2013
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Henan Lanphan Industrial Co., Ltd. integrates industry and trade. The company has advanced production equipment, excellent workforce, stable domestic and foreign partners. The company has a number of outstanding employees with a bachelor's degree or above and a TEM-8 English majo... Henan Lanphan Industrial Co., Ltd. integrates industry and trade. The company has advanced production equipment, excellent workforce, stable domestic and foreign partners. The company has a number of outstanding employees with a bachelor's degree or above and a TEM-8 English majo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!