| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC Control System | GSK/FANUC/SIEMENS |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Slant Bed Lathe CNC Machine |
| Max. swing over bed | Φ560 |
| Max. swing over slide | Φ350 |
| Max. Turned Length | 500 mm |
| Travel (X Axis) | 200 mm |
| Travel (Z Axis) | 560 mm |
| X/Z rapid traverse | 20 m/min |
| Max. Spindle Speed | 4500 r.p.m |
| Tool Post Stations | 8 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | T5.2-500Qm |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
SMTCL HTC40Q Heavy-duty Processing 8mm Cutting CNC Lathe for Automotive Axle &
SMTCL CNC Turning Center Long-span Spindle HTC40Hm BMT55 Servo Power Turret CNC
Horizontal CNC Turning Center HTC30Hm BMT45 12-station Power Turret Servo
SMTCL HTC30Q Horizontal CNC Lathe | Compact High-Efficiency Turning Machine
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union | Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days | Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC Control System | GSK/FANUC/SIEMENS | CNC or Not | CNC |
| Key word | Slant Bed Lathe CNC Machine | Max. swing over bed | Φ560 |
| Max. swing over slide | Φ350 | Max. Turned Length | 500 mm |
| Travel (X Axis) | 200 mm | Travel (Z Axis) | 560 mm |
| X/Z rapid traverse | 20 m/min | Max. Spindle Speed | 4500 r.p.m |
| Tool Post Stations | 8 | Brand Name | SMTCL |
| Model Number | T5.2-500Qm | Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | Pump Rotor Shaft Processing ,CNC Turning Center ,SMTCL | ||
![]()
Product Description:
SMTCL T5.2-500Q Horizontal 12-station power turret Pump Rotor Shaft Processing CNC Turning Center
T5.2-500Q series horizontal CNC Turning Center, combining intelligent control technology and advanced manufacturing technology, has high precision, high efficiency and high cutting rigidity. The finite element analysis software is used to optimize the design, analyze the distribution of stress points, reduce the deformation of parts, and achieve the optimal structure of the whole machine. The main castings are all made of high-strength cast iron materials, which ensures the minimization of vibration during the cutting process and improves the machining accuracy and cutting stability.
Product Features:
1,High Precision
![]()
![]()
![]()
|
Horizontal 12 -station servo powered tool holder
|
Industry application:
![]()
OUR Service:
Ensure you receive a high quality machine
1. Every parts need be inspected
FAQ:
Q1. Are you a trade company or manufacturing company?
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
1960
Total Annual:
10 billion-15 billion
Employee Number:
8000~10000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shanghai HD ME Tech Co., Ltd is located in Shanghai, China. We specialize in CNC lathe, vertical machining center, horizontal machining center, gantry machining center, five-axis machining center, turn-milling center and various other CNC equipment. We have more than 200 kinds of machine tools. The ... Shanghai HD ME Tech Co., Ltd is located in Shanghai, China. We specialize in CNC lathe, vertical machining center, horizontal machining center, gantry machining center, five-axis machining center, turn-milling center and various other CNC equipment. We have more than 200 kinds of machine tools. The ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!