Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL High Cost Performance Metal CNC Turning Lathe T6 Vertical CNC Lathe,SMTCL Vertical CNC Lathe V4H CNC Vertical Milling Machine Vertical Lathe Milling,SMTCL HTC40Q CNC Hor...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Name | Vertical Cnc Lathe Machine |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.cutting diameter | Φ850 |
| Max.swing diameter | Φ1000 |
| Max.cutting height | 850 |
| X axis travel | 480 |
| Z axis travel | 850 |
| Turret | Horizontal 8 positions servo turret |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | T6 series |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Name | Vertical Cnc Lathe Machine |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.cutting diameter | Φ500 |
| Max.swing diameter | Φ650 |
| Max.cutting height | 500 |
| X axis travel | 290 |
| Z axis travel | 530 |
| Turret | Horizontal 8 positions servo turret |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | V 4H |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Key word | Horizontal CNC Turning Center |
| Max.cutting length | 500mm |
| Max. cutting dia. | 380mm |
| Max. swiming dia.over bed | 560mm |
| X axis travel | 200mm |
| Z axis travel | 560mm |
| Spindle speed | 4000 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC40Q |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal CNC Turning Center |
| Max.cutting length | 450mm |
| Max. cutting dia. | 350mm |
| Max. swiming dia.over bed | 560mm |
| X axis travel | 220mm |
| Z axis travel | 510mm |
| Spindle speed | 4500 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC 40Hm/500 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal CNC Turning Center |
| Max.cutting length | 450mm |
| Max. cutting dia. | 350mm |
| Max. swiming dia.over bed | 560mm |
| X axis travel | 220mm |
| Z axis travel | 510mm |
| Spindle speed | 4500 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC 40Hm/500 |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Horizontal CNC Turning Center |
| Max.cutting length | 450mm |
| Max. cutting dia. | 250mm |
| Max. swiming dia.over bed | 420mm |
| X axis travel | 140mm |
| Z axis travel | 500mm |
| Spindle speed | 4500 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC30Hm |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC Control System | GSK |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Slant Bed Lathe CNC Machine |
| Max. Turned Length (mm) | 500 |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 4000 r.p.m |
| Travel (X Axis)(mm) | 260 |
| Travel (Z Axis)(mm) | 510 |
| Maximum turning diameter | Φ360 |
| Maximum turning length | 500 |
| Maximum swing over bed | Φ580 |
| Max swing over slide | Φ330 |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | IT35L |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Wooden package standard for sea shipping |
| Product name | Slant bed cnc lathe machine |
| Max. Swing Diameter (mm) | 560 mm |
| Max cutting dia | 350 mm |
| Max. Length of Workpiece (mm) | 500 mm |
| Max. Spindle Speed (r.p.m) | 4500 r/min |
| Spindle bore | 65 mm |
| Tool turret type | Horizontal 8 positions servo turret |
| CNC Control System | FANUC GSK siemens optional |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | T5.2-500Q |
| Certification | CE ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Key word | Horizontal CNC Turning Center |
| Max.cutting length | 500mm |
| Max. cutting dia. | 380mm |
| Max. swiming dia.over bed | 560mm |
| X axis travel | 200mm |
| Z axis travel | 560mm |
| Spindle speed | 4000 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC40Q |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Key word | CNC Horizontal Turning Lathe |
| Max.cutting length | 160 mm |
| Max. cutting dia. | 160 mm |
| Max. swiming dia.over bed | 420 mm |
| X axis travel | 145 mm |
| Z axis travel | 205 mm |
| Spindle speed | 5000 r/min |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | HTC16H |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!