China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  1. China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  2. China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  3. China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  4. China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  5. China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  6. China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  7. China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  8. China SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
SMTCL VMC850Q-A Vertical Machining Center: Ultra-reliable ultra-precise micro
  1. MOQ: 1 Set
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,T/T,Western Union
Supply Ability 50 sets per month
Delivery Time 45-60 days
Packaging Details The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing
Brand: SMTCL
Modle: VMC850Q-A
CNC Control System: FANUC, Siemens
Table size (L×W) 1000x500mm
X Axis travel 850mm
Y Axis travel 500mm
Z Axis travel 540mm
Feed Speed(mm/min): 1 - 10000 mm/min
Spindle Motor Power(kW): 7.5/11
Tool Magazine Capacity: 24
Brand Name SMTCL/SYMG
Model Number VMC850Q-A
Certification ISO certification
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C,T/T,Western Union Supply Ability 50 sets per month
Delivery Time 45-60 days Packaging Details The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing
Brand: SMTCL Modle: VMC850Q-A
CNC Control System: FANUC, Siemens Table size (L×W) 1000x500mm
X Axis travel 850mm Y Axis travel 500mm
Z Axis travel 540mm Feed Speed(mm/min): 1 - 10000 mm/min
Spindle Motor Power(kW): 7.5/11 Tool Magazine Capacity: 24
Brand Name SMTCL/SYMG Model Number VMC850Q-A
Certification ISO certification Place of Origin China
High Light Unmatched ReliabilityUltra-precise MachiningNo Knife Trace
Product advantages:
  • Use imported roller guideways, lead screws, bearings, Taiwan spindle and Taiwan tool magazine
Continuous trouble-free operation: 3266 hours
Continuous trouble-free tool change: 205638 times
Product performance:
  • High rigidity:
    Large-span zigzag column;
    thermally symmetrical main spindle box;
    three-axis P-grade roller guideways
  • High dynamic response:
    Spindle speed 10,000 rpm;
    three-axis rapid movement 48/min;
    error compensation technology
  • High performance:
    Intelligent power disc;
    quantified process standards;
    machining accuracy IT6 grade
Key industries:
  1. Pump motor industry: Valve body
  2. Automotive industry: Cylinder head cover
  3. Reducer: Secondary planetary gear shaft
Ultra-high Precision Machining Showcase:
Needle tip diameter: 0.04 mm, height: 10 mm
Four Chinese characters "vertical machine Branch Factory" are engraved on a needle tip smaller than 0.2mm in diameter.