Products
Manufacturer of a wide range of products which include SMTCL High Cost Performance Metal CNC Turning Lathe T6 Vertical CNC Lathe,SMTCL Vertical CNC Lathe V4H CNC Vertical Milling Machine Vertical Lathe Milling,SMTCL VMC850Q Vertic...
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Name | Vertical Cnc Lathe Machine |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.cutting diameter | Φ850 |
| Max.swing diameter | Φ1000 |
| Max.cutting height | 850 |
| X axis travel | 480 |
| Z axis travel | 850 |
| Turret | Horizontal 8 positions servo turret |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | T6 series |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Name | Vertical Cnc Lathe Machine |
| Control system | SIEMENS GSK FANUC (optional) |
| Max.cutting diameter | Φ500 |
| Max.swing diameter | Φ650 |
| Max.cutting height | 500 |
| X axis travel | 290 |
| Z axis travel | 530 |
| Turret | Horizontal 8 positions servo turret |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | V 4H |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price:
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Type: | VERTICAL |
| CNC Control System: | FANUC, Siemens |
| Feed Speed(mm/min): | 1 - 10000 mm/min |
| Positioning Accracy (mm)u: | 0.006 |
| Repeatability (X/Y/Z) (mm): | 0.004 |
| Spindle Motor Power(kW): | 11/15 |
| Tool Magazine Capacity: | 24 |
| Table size (L×W) | 1000x500mm |
| Brand Name: | SYMG,SMTCL |
| X Axis travel | 850mm |
| Y Axis travel | 550mm |
| Z Axis travel | 540mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | VMC850Q |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Brand Name: | SYMG,SMTCL |
| Type: | VERTICAL |
| Model | DTC500 |
| Spindle Taper: | BT30 |
| CNC Control System: | Fanuc Siemens Syntec KND GSK |
| Max.speed | 20000 mm/min |
| Spindle Motor Power(kW): | 3.7/5.5 |
| Tool Magazine Capacity: | 21 |
| X Axis travel | 500mm |
| Y Axis travel | 400mm |
| Z Axis travel | 300mm |
| Worktable dimensions | 650×400mm |
| allowable maximum load | 250kg |
| Brand Name | SMTCL/SYMG |
| Model Number | DTC500 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Vertical Machining Center |
| High rigidity | Gantry Frame Structure |
| Table size (L×W) | 1300×560mm |
| Spindle speed | 20000 r/min |
| X axis travel | 1050mm |
| Y axis travel | 560mm |
| Z axis travel | 450mm |
| Spindle nose to table surface | 160-610mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | VMC1100P |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Type: | VERTICAL |
| CNC Control System: | FANUC, Siemens,GSK |
| Table size (L×W) | 1150x500mm |
| Y Axis travel | 500mm |
| X Axis travel | 1000mm |
| Z Axis travel | 540mm |
| Feed Speed(mm/min): | 1 - 10000 mm/min |
| Spindle Motor Power(kW): | 11 |
| Tool Magazine Capacity: | 24 |
| Brand Name: | SYMG,SMTCL |
| Brand Name | SMTCL/SYMG |
| Model Number | IV85 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | T/T,L/C,,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| CNC or Not | CNC |
| Key word | Vertical Machining Center |
| High rigidity | Gantry Frame Structure |
| Table size (L×W) | 1300×560mm |
| Spindle speed | 20000 r/min |
| X axis travel | 1050mm |
| Y axis travel | 560mm |
| Z axis travel | 450mm |
| Spindle nose to table surface | 160-610mm |
| Brand Name | SMTCL |
| Model Number | VMC1100P |
| Certification | CE ISO certification |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Delivery Time | 45-60 days |
| Packaging Details | The wooden case,Tin trunk ,Other seaworthy packing |
| Type: | VERTICAL |
| CNC Control System: | FANUC, Siemens,GSK |
| Table size (L×W) | 1150x500mm |
| Y Axis travel | 500mm |
| X Axis travel | 1000mm |
| Z Axis travel | 540mm |
| Feed Speed(mm/min): | 1 - 10000 mm/min |
| Spindle Motor Power(kW): | 11 |
| Tool Magazine Capacity: | 24 |
| Brand Name: | SYMG,SMTCL |
| Brand Name | SMTCL/SYMG |
| Model Number | IV85 |
| Certification | ISO certification |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Wooden package standard for sea shipping |
| Brand | HD |
| Type | M800 |
| Product name | Vertical Machining Center |
| Table size (L×W) | 1000×500 |
| Max load on the table | 500kg |
| X axis travel | 800mm |
| Y axis travel | 500mm |
| Z axis travel | 500mm |
| A.T.C | 24 ATC with robot arm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | M800 |
| Certification | CE ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set
Price: Negotiable
| Supply Ability | 50 Sets per Month |
| Delivery Time | 30 days |
| Packaging Details | Wooden package standard for sea shipping |
| Brand | HD |
| Type | M800 |
| Product name | Vertical Machining Center |
| Table size (L×W) | 1000×500 |
| Max load on the table | 500kg |
| X axis travel | 800mm |
| Y axis travel | 500mm |
| Z axis travel | 500mm |
| A.T.C | 24 ATC with robot arm |
| Brand Name | HD |
| Model Number | M800 |
| Certification | CE ISO |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!