China Seamless 2.0mm Bezel LTI550HN18 LCD Video Wall Advertising Display
  1. China Seamless 2.0mm Bezel LTI550HN18 LCD Video Wall Advertising Display
Seamless 2.0mm Bezel LTI550HN18 LCD Video Wall Advertising Display
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LTI550HN18
Diagonal Size 55"
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 40PPI
Active Area 1209.6(W)×680.4(H) mm
Outline Size 1211.6(W)×682.4(H) ×68.1(D) mm
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 4000:1 (Typ.) (TM)
Best View on Symmetry
Videowall Seam 2.0 mm (active to active seam)
Application Video Wall
Brand Name Samsung
Model Number LTI550HN18
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name LTI550HN18 Diagonal Size 55"
Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 40PPI Active Area 1209.6(W)×680.4(H) mm
Outline Size 1211.6(W)×682.4(H) ×68.1(D) mm Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 4000:1 (Typ.) (TM) Best View on Symmetry
Videowall Seam 2.0 mm (active to active seam) Application Video Wall
Brand Name Samsung Model Number LTI550HN18
Place of Origin China
High Light LTI550HN18 LCD Video WallSeamless LCD Video WallSeamless LCD Advertising Display
55.0 inch seamless 2.0mm bezel Samsung LTI550HN18 LCD advertising display video wall
LTI550HN18 Product details :
Samsung LCD Screen LTI550HN18
manufacturer Samsung
Model P/N LTI550HN18
Diagonal Size 55"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Surface Antiglare (Haze 25%), Hard coating (2H)
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode SVA, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 8 (Typ.)(G to G)
Display Colors 16.7M 99% sRGB
Lamp Type WLED , 50K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Application Video Wall
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 51 pins Connector
Input Voltage 12.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 65 °C