China NV116WHM-T00 Laptop LCD Touch Panel Display 11.6'' For Lenovo
  1. China NV116WHM-T00 Laptop LCD Touch Panel Display 11.6'' For Lenovo
  2. China NV116WHM-T00 Laptop LCD Touch Panel Display 11.6'' For Lenovo
NV116WHM-T00 Laptop LCD Touch Panel Display 11.6'' For Lenovo
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
manufacturer BOE
Model Name NV116WHM-T00 (BOE0770)
screen size 11.6 inches
Resolution 1366(RGB)×768 (WXGA) 135PPI
Display size 256.125 × 144 (H×V)
physical dimension 268 × 168 × 3.2 (H×V×D)
Brightness(cd/m²) 250 cd/m² (Typ.)
Contrast 1200 : 1 (Min.) (TM)
Touchscreen On-Cell Touch
Used for Laptop
Brand Name BOE
Model Number NV116WHM-T00
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union manufacturer BOE
Model Name NV116WHM-T00 (BOE0770) screen size 11.6 inches
Resolution 1366(RGB)×768 (WXGA) 135PPI Display size 256.125 × 144 (H×V)
physical dimension 268 × 168 × 3.2 (H×V×D) Brightness(cd/m²) 250 cd/m² (Typ.)
Contrast 1200 : 1 (Min.) (TM) Touchscreen On-Cell Touch
Used for Laptop Brand Name BOE
Model Number NV116WHM-T00 Place of Origin CHINA
NV116WHM-T00 Laptop LCD Touch Panel Display LCD Module LCD Digitizer Assembly for Lenovo
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
BOE LCD SCREEN NV116WHM-T00 (BOE0770)
Manufacturer BOE
Screen Size 11.6 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1366(RGB)×768 (WXGA) 135PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 256.125 × 144 (H×V)
Outline(mm) 268 × 168 × 3.2 (H×V×D)
Treatment Glare (Haze 0%)
Luminance 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1200 : 1 (Min.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Response 30 (Typ.)(G to G) ms
Good View at Symmetry
Work Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 262K 51% NTSC
Backlight 8S3P WLED , 15K hours , With LED Driver
Outline Shape Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Used for Laptop
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen On-Cell Touch
Signal Type eDP (1 Lane) , Connector 40 pins
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,