China Original 12.1 inch Industrial LCD Panel Display 1024*768 EV121X0M-N10
  1. China Original 12.1 inch Industrial LCD Panel Display 1024*768 EV121X0M-N10
  2. China Original 12.1 inch Industrial LCD Panel Display 1024*768 EV121X0M-N10
Original 12.1 inch Industrial LCD Panel Display 1024*768 EV121X0M-N10
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
manufacturer BOE
Model Name EV121X0M-N10
screen size 12.1 inch
Resolution 1024(RGB)×768, XGA, 105PPI
Display size 245.76(W)×184.32(H) mm
physical dimension 260.5(W)×204(H) ×9.2(D) mm
Bezel Opening 249(W)×187.5(H) mm
Brightness(cd/m²) 500 cd/m² (Typ.)
Contrast 1200:1 (Typ.) (TM)
Used for Industrial
Brand Name BOE
Model Number EV121X0M-N10
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
manufacturer BOE Model Name EV121X0M-N10
screen size 12.1 inch Resolution 1024(RGB)×768, XGA, 105PPI
Display size 245.76(W)×184.32(H) mm physical dimension 260.5(W)×204(H) ×9.2(D) mm
Bezel Opening 249(W)×187.5(H) mm Brightness(cd/m²) 500 cd/m² (Typ.)
Contrast 1200:1 (Typ.) (TM) Used for Industrial
Brand Name BOE Model Number EV121X0M-N10
Place of Origin CHINA
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
BOE LCD SCREEN EV121X0M-N10
Panel Brand BOE
Panel Model EV121X0M-N10
Panel Size 12.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 245.76(W)×184.32(H) mm
Outline Size 260.5(W)×204(H) ×9.2(D) mm
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1200:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 25 (Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 16.7M 48% NTSC
Lamp Type WLED 50K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 520g (Max.)
Signal Interface LVDS (1 ch, 8-bit) , 20 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of EV121X0M-N10 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Do you accept sample orders of EV121X0M-N10 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How long will I receive my goods EV121X0M-N10 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: Can I pay my order of EV121X0M-N10 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
We are one of the professional and experienced suppliers of Original 12.1 inch Industrial LCD Panel Display 1024*768 EV121X0M-N10 , offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.