China 19.0 Inch LCD Display G190EG01 V1 Industrial LCD Panel Display
  1. China 19.0 Inch LCD Display G190EG01 V1 Industrial LCD Panel Display
  2. China 19.0 Inch LCD Display G190EG01 V1 Industrial LCD Panel Display
  3. China 19.0 Inch LCD Display G190EG01 V1 Industrial LCD Panel Display
19.0 Inch LCD Display G190EG01 V1 Industrial LCD Panel Display
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
manufacturer AUO
Model Name G190EG01 V1
screen size 19.0 inch
Resolution 1280(RGB)×1024, SXGA, 86PPI
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Display size 376.32(W)×301.056(H) mm
physical dimension 396(W)×324(h) ×18.5(D) mm
Visual size 380.32(W)×305.06(H) mm
Luminanceration 350cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (transmission)
Responding time 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td)
Used for Industrial / Gaming
Brand Name AUO
Model Number G190EG01 V1
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
manufacturer AUO Model Name G190EG01 V1
screen size 19.0 inch Resolution 1280(RGB)×1024, SXGA, 86PPI
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module Display size 376.32(W)×301.056(H) mm
physical dimension 396(W)×324(h) ×18.5(D) mm Visual size 380.32(W)×305.06(H) mm
Luminanceration 350cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (transmission)
Responding time 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td) Used for Industrial / Gaming
Brand Name AUO Model Number G190EG01 V1
Place of Origin CHINA
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
AUO LCD SCREEN G190EG01 V1
Panel Brand AUO
Panel Model G190EG01 V1
Panel Size 19.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 376.32(W)×301.056(H) mm
Bezel Opening 380.32(W)×305.06(H) mm
Outline Size 396(W)×324(h) ×18.5(D) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td)
Display Colors 16.7M 72% NTSC
Lamp Type WLED , 50K hours , With LED Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 1.67Kgs (Typ.)
Application Industrial / Gaming
Signal Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Input Voltage 5.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,