China 11.6 inch B116XAT02.0 LED LCD Display Touch Screen Digitizer Assembly for Lenov
  1. China 11.6 inch B116XAT02.0 LED LCD Display Touch Screen Digitizer Assembly for Lenov
  2. China 11.6 inch B116XAT02.0 LED LCD Display Touch Screen Digitizer Assembly for Lenov
  3. China 11.6 inch B116XAT02.0 LED LCD Display Touch Screen Digitizer Assembly for Lenov
11.6 inch B116XAT02.0 LED LCD Display Touch Screen Digitizer Assembly for Lenov
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name B116XAT02.0
Screen Size 11.6"
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA, 135PPI
Display Area 256.125(W)×144(H) mm
Outline Dim. 293(W)×193.79(H) mm
Luminance 370 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Min.) (TM)
Application Laptop
Brand Name AUO
Model Number B116XAT02.0
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name B116XAT02.0 Screen Size 11.6"
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA, 135PPI Display Area 256.125(W)×144(H) mm
Outline Dim. 293(W)×193.79(H) mm Luminance 370 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800:1 (Min.) (TM) Application Laptop
Brand Name AUO Model Number B116XAT02.0
Place of Origin China
11.6 inch B116XAT02.0 LED LCD Display Touch Screen Digitizer Assembly for Lenov IdeaPad Yoga 11S 20246 Ultrabook
Product details :
AUO LCD SCREEN B116XAT02.0
manufacturer AUO
Model Name B116XAT02.0
screen size 11.6 inch
Screen type a-Si TFT-LCD , Assembly
Pixel RGB Vertical Stripe
Display size 256.125(W)×144(H) mm
physical 293(W)×193.79(H) mm
Surface Hard coating (9H)
Brightness 370 cd/m² (Typ.)
Contrast 800:1 (Typ.) (transmission)
Best angle Full perspective
Viewing angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
responding 25 (Typ.)(Tr+Td)
Number of 262K , 50% NTSC
Backlight type WLED, 10K hours, with LED driver
Apply to Laptop
Refresh rate 60Hz
Touch function Projection capacitance touch screen
signal system eDP (2 Lanes), connector, 30 pins
Supply voltage 3.3V (Typ.)
Maximum Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
After-sale service:
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,