| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Industrial Pakcage |
| Nominal Voltage | 3.1V |
| Nominal capacity | 17.5Ah |
| Weight | 435±10g |
| Dimensions | 40.5*160mm |
| Charging voltage | 3.95V |
| Internal resistance | ≤ 1.2mΩ |
| Self-Discharge Rate | ≤3% per month |
| Cycle life | ≥3000 cycles |
| Model Number | 40160 3.1V |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
850mAh 35C 2.90V Sodium Ion Battery 18650 Fast Charging Environmentally Friendly
3.0V 30.0Wh Sodium Ion Battery 33140 Long Cycle Life Fast Charging
3.0V 10ah Sodium Ion Battery 32140 Rapid Charging For Electric Motorcycle
26700 3500mAh 3V Sodium Ion Battery Manufacturers , Sodium Cell Battery 85g
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Industrial Pakcage | Nominal Voltage | 3.1V |
| Nominal capacity | 17.5Ah | Weight | 435±10g |
| Dimensions | 40.5*160mm | Charging voltage | 3.95V |
| Internal resistance | ≤ 1.2mΩ | Self-Discharge Rate | ≤3% per month |
| Cycle life | ≥3000 cycles | Model Number | 40160 3.1V |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 17.5ah Sodium Ion Battery ,3.1V Sodium Ion Battery Cells ,20ah 2000 Cycle Battery | ||
Features
Excellent Low-Temperature Performance: Maintains good functionality in cold environments, with discharge capacity retention exceeding 80% at -20°C .
Long Cycle Life: Engineered for long-term use, with a cycle life of ≥2000 cycles , and some variants reaching ≥3000 cycles (to 80% of initial capacity), reducing the frequency of replacement.
Fast Charging Capability: Supports relatively fast charging; some sodium-ion battery variants can support 2C fast charge, reaching 90% state of charge in about 30 minutes .
Cost-Effective & Sustainable: Sodium resources are more abundant and widely distributed than lithium, potentially leading to lower long-term costs and better supply chain stability .
Specification
| Type | sodium ion battery |
| Dimensions | 40.5*160mm |
| Weight | 435±10g |
| Nominal Voltage | 3.1V |
| Nominal capacity | 17.5Ah |
| Charging voltage | 3.95V |
| Internal resistance | ≤ 1.2mΩ |
| Max discharge current | 4C, ≤ 30s |
| Operation Temperature | Charge:-20ºC-55ºC Discharge:-40ºC-60ºC |
| Storage Temperature | +15°C to +35°C |
| Self-Discharge Rate | ≤3% per month |
| Cycle life | ≥3000 cycles |
![]()
Applications
Energy Storage Systems (ESS): Small-scale solar energy storage, portable energy storage power supplies, and uninterruptible power supplies (UPS) .
Start Power: Motorcycle starting power applications .
Other Applications: Electric forklifts .
Warnings & Safety Instructions
Charging
Discharging
Current Limit: Do not exceed the maximum continuous discharge current specified by the manufacturer.
Temperature Monitoring: If the battery becomes excessively hot during use, stop operation and allow it to cool down.
Storage & Disposal
Storage Environment: Store away from direct sunlight, heat sources, and moisture. The recommended storage temperature for a similar Na-ion cell is +15°C to +35°C .
Disposal: Do not dispose of in regular trash. As a rechargeable battery, it must be recycled or disposed of according to local regulations at designated battery recycling centers.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Manli Technology Co., Ltd. is a high-tech manufacturing enterprise specializing in the R&D, production, and sales of lithium batteries.The product portfolio encompasses a wide range of battery types, including high-capacity, low self-discharge, power-type, and high/low-temperature varia... Shenzhen Manli Technology Co., Ltd. is a high-tech manufacturing enterprise specializing in the R&D, production, and sales of lithium batteries.The product portfolio encompasses a wide range of battery types, including high-capacity, low self-discharge, power-type, and high/low-temperature varia...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!